Centralne Obchody Święta Policji z udziałem ministra Mariusza Kamińskiego

Autor: MSWiA 2022-07-24 09:24:33

W sobotę, 23 lipca w Katowicach odbyły się Centralne Obchody Święta Policji, w których uczestniczył minister Mariusz Kamiński. W wydarzeniu wziął udział również prezydent Andrzej Duda, który wręczył nominacje generalskie na stopień nadinspektora Policji. Podczas uroczystości Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk uhonorowany został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Centralne Obchody Święta Policji były okazją do podziękowania funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom za ich wysiłek oraz zaangażowanie.

W sytuacjach kryzysowych polska Policja jest fundamentem działań państwa. Działacie szybko, sprawnie i skutecznie

– powiedział minister Mariusz Kamiński.

Brutalna wojna toczy się tuż obok granic naszego kraju. Wszystkie struktury państwa zdają egzamin ze skutecznego działania. Polska Policja zdaje go znakomicie, z niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami

– dodał szef MSWiA.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił także uwagę, że to policjanci razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego obronili integralność granicy Polski z Białorusią. Przypomniał, że już od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę, funkcjonariusze Policji byli obecni na granicy, pomagając i dając poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet oraz dzieci uciekających przed wojną.

Szef MSWiA podkreślił, jak ważne jest stworzenie Policji odpowiednich możliwości do działania.

Bardzo się cieszę, że mamy nową ustawę modernizacyjną, w ramach której ponad 10 mld zł przeznaczamy na służby podległe MSWiA. Z tych środków 6,5 mld trafi do Waszej formacji. To będzie inwestycja w ludzi i nowoczesny sprzęt

– zapowiedział minister.

Minister Mariusz Kamiński złożył życzenia funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom  z okazji Święta Policji. Pogratulował także wszystkim awansowanym i odznaczonym.

Policja fundamentem bezpieczeństwa

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda odniósł się do pracy Policji w czasie pandemii i ofiarnej służby pełnionej na wschodniej granicy Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej wspieracie funkcjonariuszy Straży Granicznej i przez ponad rok uczestniczycie we wzmożonej akcji nielegalnych migrantów

– zwrócił się do policjantów.

Prezydent podziękował za zaangażowanie w pomoc ukraińskim policjantom.

Dziękuję za to, że wyciągnęliście pomocną dłoń do rodzin ukraińskich policjantów. Dziękuję, że wysyłacie sprzęt, który pomaga naszym sąsiadom się bronić. Nadal utrzymujecie stan podwyższonej gotowości w związku z falą uchodźców z Ukrainy i innymi zagrożeniami wynikającymi z wojny za naszą wschodnią granicą

– mówił.

Podczas dzisiejszych uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W trakcie swojego wystąpienia podziękował on wszystkim policjantom i pracownikom Policji za zaangażowanie.

Nasza formacja stoi na straży bezpieczeństwa Polski i jej obywateli 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Podejmujemy miliony interwencji

– powiedział Komendant Główny Policji.

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Podczas Święta Policji Prezydent RP Andrzej Duda wręczył 6 oficerom nominacje generalskie.

Na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali: 

  • insp. Adam Cieślak – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości;
  • insp. Iwona Klonowska – Komendant – Rektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie;
  • insp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie;
  • insp. Jarosław Pasterski – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim; 
  • insp. Waldemar Wołowiec – Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu; 
  • insp. Dariusz Zięba – Dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

Odznaczenia, promocja na pierwszy stopień oficerski i ślubowanie nowych funkcjonariuszy

Podczas obchodów Święta Policji w Katowicach Prezydent RP wręczył medale państwowe: Krzyże Zasługi za Dzielność, Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Minister Mariusz Kamiński wręczył natomiast odznaczenia resortowe: Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznaki „Zasłużony Policjant”.

W trakcie dzisiejszej uroczystości miała miejsce również promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Komendant Główny Policji nagrodził z kolei laureatów 15. edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Podczas wydarzenia w szeregi garnizonu śląskiego Policji zostali przyjęci nowi funkcjonariusze, którzy złożyli ślubowanie.

Tegoroczne Centralne Obchody Święta Policji odbyły się w Katowicach. Uroczystość wpisała się w uczczenie 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u