Ostatnie pożegnanie por. Mieczysława Wroczyńskiego

Autor: Podlaski UW 2022-07-25 08:34:51

W poniedziałek (18.07) odbyły się uroczystości pogrzebowe porucznika Mieczysława Wroczyńskiego, powstańca warszawskiego z Białegostoku. Uczestnika kampanii wrześniowej pożegnał na białostockim cmentarzu farnym wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Żałobnej mszy świętej w kaplicy cmentarnej pw. Chrystusa Zbawiciela przewodniczył ks. Dariusz Gutowski. W ostatniej drodze por. Wroczyńskiemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, reprezentanci władz, przedstawiciele służb mundurowych, białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz mieszkańcy Białegostoku. Licznie żegnali go też pracownicy Lasów Państwowych, w których pracował po wojnie.

Mieczysław Wroczyński urodził się 11 października 1919 r. w Łowiczu. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. w szeregach Podlaskiej Brygady Kawalerii. W czasie powstania warszawskiego w 1944 r. używał pseudonimu „Stary”. Był kapralem podchorążym w Zgrupowaniu „Chrobry II” i dowódcą łączności w I Batalionie „Lech Żelazny”.

Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego. Został uwolniony przez wojska amerykańskie. Po wojnie powrócił do Polski i zamieszkał w Podlaskiem. Zmarł w Białymstoku w poniedziałek, 11 lipca, w wieku 103 lat.

Ważne, aby nie tylko dziś, ale i na przyszłe lata, dla przyszłych pokoleń pozostała w nas pamięć o tych, którzy walczyli i oddawali życie za naszą wolność

powiedział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Zdjęcia (10)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u