Wizyta prezydenta Litwy w województwie podlaskim

Autor: Podlaski UW 2022-07-25 08:37:39

Prezydent Gitanas Nausėda odbył w czwartek (21.07) roboczą wizytę w północnej części województwa podlaskiego. W Sejnach spotkał się z przedstawicielami mniejszości litewskiej, a w Puńsku otworzył XVI Światowy Kongres Młodzieży Litewskiej. Prezydenta Nausėdę oraz pierwszą damę Dianę Nausėdienė przywitał w Polsce wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Prezydent Litwy rozpoczął wizytę od złożenia kwiatów przed pomnikiem ks. Antanasa Baranauskasa, a także sąsiadującym sejneńskim pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Florety złożył również wojewoda Paszkowski w towarzystwie m.in. starosty sejneńskiego Macieja Plesiewicza i burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski.

To nie jest najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi, a jedno z najpiękniejszych. Ewentualne zagrożenia dla tego miejsca zależą wyłącznie od naszych działań, podejmowanych we współpracy z NATO. Jeżeli będziemy je realizować, to nasze pogranicze będzie nie tylko piękne, ale i bezpieczne

– zaznaczył prezydent Litwy, pytany przez dziennikarzy o przesmyk suwalski, który niedawno odwiedził z prezydentem Andrzejem Dudą. W wypowiedzi mediom odniósł się także do relacji polsko-litewskich.

Muszę przyznać, że jest mi nadzwyczaj miło zauważyć, że relacje polsko-litewskie w ostatnim okresie znacząco się poprawiły. Cieszę się także z bardzo dobrych relacji z prezydentem Rzeczpospolitej Andrzejem Dudą. Niedługo znowu się z nim spotkam, żeby omówić bieżące sprawy i problemy. (...) Bardzo się cieszę, że relacje polsko-litewskie przypominają dzisiejsze niebo, które jest bez jakiejkolwiek chmurki

– oznajmił Nausėda.

Gitanas Nausėda udał się następnie na spotkanie z przedstawicielami mniejszości litewskiej, którego głównym tematem była oświata litewska w Polsce oraz kultywowanie litewskości. Litwa zabiega między innymi o to, aby w Suwałkach - na wzór Domu Kultury Polskiej w Wilnie - powstało Centrum Kultury Litewskiej.

Z tych ośrodków mniejszych, duża część przemieszcza się chociażby do Suwałk, dlatego postulatem jest również, by to szkolnictwo w Suwałkach rozwijać. Mówię tu już o poziomie szkół podstawowych czy średnich

- tłumaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Głównym punktem prezydenckiej wizyty był organizowany w Puńsku XVI Światowy Kongres Młodzieży Litewskiej. Wydarzenie organizowane jest co cztery lata w innym zakątku świata. Pozwala na integrację młodych Litwinów mieszkających poza ojczyzną. Kongres ma już ponad 50-letnią tradycję.

Nie bez przyczyny tegoroczny Międzynarodowy Kongres Młodzieży Litewskiej odbywa się właśnie na tym obszarze, z którym związanych jest wiele wspomnień, gdzie żyją Litwini, którzy z jednej strony są lojalnymi obywatelami Rzeczpospolitej, ale z drugiej strony nie zapominają o kultywowaniu swoich korzeni. Mam nadzieję na szczery, otwarty dialog z każdym uczestnikiem tego wydarzenia.

– powiedział prezydent Nausėda.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u