Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor: Mazowiecki UW 2022-07-31 09:46:27

30 lipca br. w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami sierpniowego zrywu. W wydarzeniu uczestniczył również Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Oficjalne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się 30 lipca br. Dzisiaj w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z bohaterami Powstania Warszawskiego. W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe. W wydarzeniu udział wziął również Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Następnie, w imieniu Wojewody Mazowieckiego, w uroczystościach zorganizowanych, w związku z 78. rocznicą likwidacji więzienia karnego Gestapo na terenie fortu III Pomiechówek uczestniczył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok. 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

 

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta RP

© 2018 Super-Polska.pl stat4u