Ranni na wojnie ukraińscy żołnierze trafili do szpitali w Śląskiem

Autor: Śląski UW 2022-07-31 09:49:57

Dzisiaj po godz. 19 na 5 peron dworca PKP w Katowicach wjechał specjalny pociąg medyczny. Przywiózł 14 rannych na wojnie żołnierzy z Ukrainy, którzy następnie zostali bezpiecznie przetransportowani karetkami do różnych szpitali na terenie naszego województwa. Tu zostaną otoczeni dalszą opieką, by dochodzić do zdrowia.

Trafią do tych szpitali, gdzie – w zależności od stanu zdrowia oraz dolegliwości i urazów – mogą być najbardziej profesjonalnie zaopatrzeni. Wierzę, że służby medyczne tych placówek staną na wysokości zadania, jak robią to zresztą na co dzień – powiedział obecny podczas akcji na dworcu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Specjalny pociąg medyczny, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, a nawet salę operacyjną. Ukraińscy żołnierze ranni podczas obrony przed rosyjską agresją są w różnym stanie. Tym ciężej poszkodowanym towarzyszą członkowie rodzin.

W działania na katowickim dworcu PKP zaangażowanych było szereg podmiotów i służb. Akcja przebiegała sprawnie i szybko dzięki współpracy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, szpitala MSWiA w Katowicach, funkcjonariuszy Policji, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Kolei, żołnierzy Wojska Polskiego oraz wolontariuszy.

– To kolejna cegła wsparcia, bo chyba wszyscy odczuwamy, jako obywatele Polski, że powinniśmy tę cegłę dołożyć – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek.

To nie pierwsi żołnierze, którym w Polsce udzielono pomocy. Wcześniej grupy ukraińskich wojskowych trafiły do Warszawy (18 lipca) i Krakowa (28 lipca).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u