Brusy. XXIII Światowy Zjazd Kaszubów

Autor: Pomorski UW 2022-07-31 09:53:31

Pierwszy skład „ Transcassubia” wyruszył z Gdyni, drugi z Chojnic. Oba pociągi miały ten sam przystanek końcowy – Brusy, czyli tegoroczną stolicę 23. Światowego Zjazdu Kaszubów. Uczestnicy – pasażerowie i wszyscy zgromadzeni na miejscu rozpoczęli dziś wielkie obchody kaszubskiego święta. Nie zabrakło na nich Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

 .

Po powitaniu na stacji kolejowej, parada uczestników przeszła do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiono mszę św. pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Po nabożeństwie, przy pomniku Jana Karnowskiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. A potem zaproszono wszystkich na jarmark kaszubski, turniej gry w baśkę i buczkę, plener rzeźbiarski, wystawy, występy zespołów folklorystycznych, koncerty i bicie rekordu w grze na diabelskich skrzypcach.

Światowy Zjazd Kaszubów co roku odbywa się w innej miejscowości. To nie tylko manifestacja patriotyzmu i przynależności do kaszubskiej społeczności ale też okazja do poznania bogatej tradycji i dziedzictwa. Na zjazdach spotkać można osoby z każdego niemal zakątka świata. Tegoroczne święto przebiega pod hasłem "Kaszubi Ukrainie".

Organizatorzy XXIII ŚZK: Gmina Brusy, Powiat Chojnicki,  Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. Patronat honorowy: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Fotorelacja na naszym profilu FB - https://www.facebook.com/PUWGdansk
 

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u