130. rocznica urodzin generała broni Władysława Andersa

Autor: Małopolski UW 2022-08-13 09:08:40

Dziś przypada 130. rocznica urodzin generała broni Władysława Andersa. W uroczystościach, które 10 i 11 sierpnia odbyły się w Krakowie w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmita uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecna była ambasador nadzwyczajna i pełnomocnik Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, córka gen. Władysława Andersa Anna Maria Anders.

 „Bez wygrania najpierw bitwy o serca żołnierskie żaden wódz nie wygrał jeszcze bitew na polu walki. To była jego magia, która wywołała nastrój graniczący z ekstazą, nigdy przedtem i potem niespotykaną, w pierwszej i decydującej o istnieniu Korpusu bitwie o Monte Cassino”. Tak o gen. Władysławie Andersie pisał gen. Klemens Rudnicki. Generał Władysław Anders zapisał się na kartach historii jako wielki patriota, który całe serce oddał obronie Ojczyzny. Był żołnierzem i politykiem. Dowodził Armią Polską w ZSRS i 2 Korpusem Polskim. Pamiętamy go przede wszystkim jako zdobywcę Monte Cassino. Dziś, w 130. rocznicę jego urodzin, wspominamy nie tylko tego wielkiego Polaka, ale także wszystkich tych, którzy walczyli w kampanii włoskiej. Cześć ich pamięci! – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

10 sierpnia w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie odbyła się msza święta w intencji gen. broni Władysława Andersa oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Następnie w parku im. dr. Henryka Jordana przy popiersiu gen. Andersa w Galerii Wielkich Polaków złożono kwiaty. Ceremonia połączona była z uroczystym capstrzykiem.

Z kolei 11 sierpnia w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego – odbył się uroczysty apel połączony z wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli symboliczne kwiaty przy popiersiu generała.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u