ORP Iskra, Bryza H i Generał Zaruski już w Szczecinie

Autor: Żegluga Szczecińska 2022-08-19 09:05:37

Przy naszych nabrzeżach można podziwiać kolejne mniejsze i większe jednostki, które zacumowały dzisiaj w Szczecinie. U stóp Wałów Chrobrego dumnie prezentuje się m.in. ORP Iskra.

Do rozpoczęcia Żagli 2022 pozostały już tylko godziny. Przy szczecińskich nabrzeżach zacumowały tymczasem kolejne jednostki. Najbardziej rzucającą się w oczy, za sprawą oczywiście swoich gabarytów, jest ORP Iskra. Szkolna barkentyna Marynarki Wojennej to pierwszy okręt pod polską banderą, który okrążył świat. Ten trójmasztowiec ma blisko 50 metrów długości. Cumuje przy Bulwarze Chrobrego

Kolejną jednostką, którą powitał Szczecin jest czteromasztowiec - Generał Zaruski. Ma 29 metrów długości i pięknie prezentuje się przy Nabrzeżu Pasażerskim. Jest to jeden z najstarszych czynnych polskich żaglowców, pływający cały rok po wodach Bałtyku, w sezonie głównie w rejsach szkoleniowych dla młodzieży. W swojej karierze ma m.in. wyprawy na wody podbiegunowe.

Bryza H zacumowała natomiast przy Nabrzeżu Wieleckim. Ta 70-letnia jednostka została zbudowana w Pucku. Przez lata służyła Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu. Po zakończeniu służby w 1983 nowy właściciel Waldemar Heisler przebudował ją na jacht żaglowy. Wówczas nazwę jednostki rozszerzono o literę H, inicjał nazwiska właściciela.

Więcej informacji na temat naszego wydarzenia można znaleźć na stronie www.zagle.szczecin.eu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u