80. rocznica likwidacji gorlickiego getta

Autor: Małopolski UW 2022-08-23 09:41:26

Podczas 80. rocznicy likwidacji gorlickiego getta w mieście odbyły się obchody poświęcone pamięci tragicznych wydarzeń jakie działy się w tym miejscu w 1942 roku. W obchodach udział wziął II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który złożył kwiaty przy pomniku upamiętniającym zagładę gorlickich Żydów.

Każdej ofierze tej okrutnej zbrodni należy się pamięć, zostali zamordowani za to, że byli Żydami. Pamięć o minionych wydarzeniach powinna być przekazywania z pokolenia na pokolenie, to nasze ważne zadanie. Trzeba do tego wyzwania podejść w sposób odpowiedzialny, pamiętając i przekazując historię - mówi II wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Po symbolicznym złożeniu kwiatów odbyła się upamiętniająca uliczna etiuda teatralna pt. „Puste ulice” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Otwarte Drzwi”. Aktorzy udali się milczącym marszem na Maślany Rynek, zostały odczytane wspomnienia Gorliczan oraz historie zaczerpnięte z książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy Stróżowska” Urszuli Karasińskiej.

W połowie października 1941 roku na terenie Gorlic zostało utworzone getto. Na niewielką przestrzeń, jaką zajmował teren przesiedlono 3500 lokalnych Żydów z Ziemi Gorlickiej. Od wiosny 1942 roku Niemcy wraz z policją ukraińską zaczęły mordować społeczność zamieszkującą getto. Działania te trwały do sierpnia 1942 roku.
 
Źródło: https://www.gorlice.pl/pl/220/13836/8-rocznica-likwidacji-gorlickiego-getta.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u