Dożynki gminy Niedrzwica Duża - znak wdzięczności za tegoroczne plony

Autor: Lubelski UW 2022-08-26 09:23:18

Tegoroczne Święto Plonów gminy Niedrzwica Duża rozpoczęła msza św. i tradycyjny korowód z wieńcami dożynkowymi. Uroczystość była podsumowaniem całorocznego trudu rolników, a jednocześnie stanowiła okazję do integracji mieszkańców oraz wyrażenia dumy z przynależności do wspólnoty, którą łączy umiłowanie ziemi rodzimej oraz szacunek do pracy i chleba.

Sytuacje kryzysowe mają jedną zaletę: pokazują co i kto jest ważny oraz gdzie są słabości w rozwiązaniach w sferach życia społecznego, gospodarczego, politycznego. Wojna na Ukrainie sprawiła, że nagle dostrzeżono w poszczególnych państwach w Europie, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe danego kraju. Dlatego pragnę głęboko pokłonić się wszystkim rolnikom gminy Niedrzwica Duża i podziękować za poczucie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców województwa lubelskiego, ale i całego naszego kraju. To, że mamy tak pracowitych i dobrze pracujących rolników oraz odpowiednie zasoby gruntów rolnych sprawiło, że jesteśmy krajem i województwem, które nie ma z tego powodu obaw – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
Podczas uroczystości wojewoda lubelski uhonorował Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie czterdzieści par z terenu gminy Niedrzwica Duża. Składając małżonkom serdeczne gratulacje wyraził nadzieję, że jubilaci mają poczucie, że plon ich pięćdziesięcioletniego wspólnego życia jest równie bogaty i doskonały jak tegoroczne plony, które dzisiaj świętujemy. Życzę państwu kolejnych znakomitych jubileuszy - dodał Lech Sprawka.
 
W Święcie Plonów wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP i sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, poseł na Sejm RP Jan Łopata, starosta lubelski Zdzisław Antoń i wójt gminy Niedrzwica Duża Ryszard Golec.
 
Mieszkańcom, licznie zgromadzonym na placu obok Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej, podczas wspólnego świętowania towarzyszyło przesłanie Prezydenta RP: Niech tegoroczne dożynki będą jak co roku wielkim świętem polskiej wsi. Niech będą okazją, by celebrować lokalne zwyczaje, podtrzymywać tradycje, z dumą podkreślać przywiązanie do swoich korzeni. Niech w tym radosnym czasie nie zabraknie nam wiary w to, że mimo pandemii i wojny, mimo związanych z nimi trudności i obaw, mimo wyzwań, z jakimi mierzy się dzisiaj światowa i polska gospodarka, razem zdołamy zapewnić dobrą przyszłość dla naszej Ojczyzny, dla nas i dla kolejnych pokoleń.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u