Uroczyste otwarcie dwóch odcinków dróg w powiecie nowomiejskim

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2022-08-30 09:03:05

W Szwarcenowie (gmina Biskupiec, powiat nowomiejski) odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanych dróg powiatowych Krotoszyny - Wonna i Iława - Karaś. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Wojewoda Artur Chojecki, Senator Bogusława Orzechowska, Poseł Robert Gontarz oraz Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak i Wójt Biskupca Arkadiusz Dobek. Inwestycja została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na łączną kwotę 5 733 036,83 zł. Całkowity koszt inwestycji to blisko 8,8 mln złotych.

Otwarcie przebudowanych odcinków dróg rozpoczęło się przemówieniami gości, którzy podziękowali za dobrą współpracę przy wykonaniu inwestycji. Następnie oficjalnie przecięto wstęgę.

W zakresie prac wykonane zostały m.in.: wzmocnienia nawierzchni przez ułożenie warstwy wiążącej  i warstwy ścieralnej  na całym odcinku, poszerzono jezdnię poza obszarem zabudowy do szerokości 6,00 m, w obszarze zabudowy wsi Szwarcenowo i Wonna, w celu spowolnienia ruchu poszerzono jezdnię, która wynosi 5,50m, wzdłuż jezdni na całym odcinku objętym do przebudowy, przebudowano pobocze o szerokości 1m - nawierzchnia gruntowa, a przy krawędzi łuków wzmocniono opornikiem i dodatkowo umocniono kruszywem, przebudowano istniejący chodnik w terenie zabudowanym w Szwarcenowie i wybudowano nowy chodnik w Wonnie o długości ok 100 m, przebudowano istniejące zjazdy indywiduale do posesji. W ramach projektu oznakowanie pionowe zostało wymienione na odblaskowe, wloty podporządkowanych skrzyżowań zostały dodatkowo wyposażone w oznakowanie poziome. Oznakowanie poziome obejmuje także przebudowane przejścia dla pieszych i miejsca przystanków autobusowych. Na przejściach dla pieszych zastosowane zostały znaki pionowe na tle fluorescencyjnym oraz punktowe elementy odblaskowe na jezdni. Na wlocie i wylocie do miejscowości Szwarcenowo i Wonna powstała wyspa spowalniająca z odgięciem toru jazdy.

Wojewoda życzył wszystkim mieszkańcom korzystającym na co dzień z tych dróg, przyjemnej i bezpiecznej jazdy oraz zwrócił uwagę na to, iż podniesie się poziom i jakość życia społeczności lokalnej oraz zwiększy się efektywnośc instytucji publicznych poprzez rozwój bezpiecznej, funkcjonalnej i efektywnej infrastruktury drogowej.  

© 2018 Super-Polska.pl stat4u