Podziękowali rolnikom za trud pracy. Dożynki powiatu łęczyńskiego

Autor: Lubelski UW 2022-09-07 09:37:48

 Pragnę podziękować za trud codziennej pracy, za bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców naszego województwa wszystkim rolnikom powiatu łęczyńskiego. Popularnym w odniesieniu do środowiska wiejskiego jest hasło: „Żywią i bronią” – przykłady tego spotykamy na każdym kroku. (…). Tam, gdzie urodziłem się i mieszkałem przez część mojego życia rolnicy pozdrawiali się w trakcie prac polowych zawołaniem: „Boże, dopomóż”. Posługując się tym mówię Boże, dopomóż rolnikom powiatu łęczyńskiego na najbliższy czas, na prace jesienne, na te, które poprzedzą kolejne dożynki, czyli wiosnę i lato 2023 roku – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka do uczestników dożynek powiatu łęczyńskiego.

Uroczystość dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Józefa w Cycowie, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie odbyła się część oficjalna. Były obrzęd dzielenia chlebem, koncert Orkiestry Górniczej, prezentacje artystyczne gmin powiatu łęczyńskiego, rozstrzygniecie konkursów dożynkowych. Podczas spotkania została wręczona Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” – odznaka nadawana za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
 
Podczas przemówień i przesłanych okolicznościowych listów dziękowano za trud codziennej pracy, za zebrane plony i dar powszedniego chleba wskazując, jak wiele zawdzięczamy pracy rąk rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy. List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda Lech Sprawka.
 
Drodzy rolnicy, dziękuję za Waszą codzienną pracę. Dziękuję za to, że każdego dnia budujecie siłę, pomyślność i dostatek naszej Ojczyzny. Zasługujecie na najwyższy szacunek i wdzięczność Polaków. W nadchodzącym gospodarskim roku składam Wam życzenia wszelkiej pomyślności oraz by Państwa wysiłek przyniósł jak najlepsze owoce – napisał w liście okolicznościowym prezes Rady Ministrów.
 
I dodał:  - Przełom sierpnia i września wieńczy okres żniw. To czas, gdy w całym kraju celebrujemy dożynki, święto polskiej wsi. Kiedy rolnicy dziękują Bogu za obfite plony, my dziękujemy rolnikom za ciężka pracę i całoroczną troskę, by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba. Doceniamy ją zwłaszcza teraz, po wydarzeniach ostatnich, pandemicznych lat, które w szczególny sposób pokazały, jak ważne znaczenie dla stabilności państwa ma bezpieczeństwo żywnościowe, którego jesteście państwo gwarantami. Rolnictwo niezmiennie pozostaje jednym z filarów polskiej gospodarki. A produkcja zbóż należy do jego strategicznie ważnych gałęzi. Dziś pod tym względem Polska jest nie tylko samowystarczalna, ale może też eksportować około 20 procent zebranych ziaren. Polskie rolnictwo stało się marką, z której możemy być dumni.
 
Spotkanie było okazją do podziękowań władzom samorządowym za pracę na rzecz mieszkańców. - Dziękuję Starostwu Powiatowemu i samorządom gminnym na terenie powiatu łęczyńskiego za troskę o dobro mieszkańców. Poprawa warunków życia mieszkańców wsi to m.in. efekt współpracy samorządów lokalnych z administracją rządową. W ramach dwóch programów inwestycji strategicznych Polskiego Ładu oraz funduszu rządowego rozwoju dróg lokalnych tylko przez dwa lata 2021 i 2022 r. do samorządów województwa lubelskiego trafiło ponad 6 mld zł – jako wsparcie zadań własnych realizowanych przez te jednostki na rzecz dobra mieszkańców. Za ten element współpracy serdecznie dziękuję. Dziękuję też za współpracę w sytuacjach kryzysowych, tych, związanych zarówno z okresem pandemii, ale również w tym czasie kiedy przyjmowaliśmy uchodźców z Ukrainy po 24 lutego. To harmonijna współpraca umożliwiła stworzenie takiego klimatu, że Polska uznawana jest jako wzór pomocy tym, którzy ucierpieli z  powodu wojny – podkreślał  wojewoda lubelski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u