Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r.

Autor: Łódzki UW 2022-09-07 09:41:23

Blisko 250 pasjonatów historii z 27 grup rekonstrukcyjnych - za nami piknik militarno-historyczny zorganizowany przez Urząd Marszałkowski WŁ oraz Łódzki Dom Kultury w Beleniu. Głównym wydarzeniem pikniku była rekonstrukcja bitwy, którą polskie wojsko stoczyło na polach pomiędzy Strońskiem i Beleniem pod Zduńską Wolą. Armia Łódź, broniąca linii Warty i Widawki, przyjęła tu jedno z największych niemieckich uderzeń wojny obronnej 1939 r.

Łódzkie pamięta i najlepszym tego świadectwem jest obecność tysięcy mieszkańców województwa. Dziękuję, że jesteście, że wspólnie możemy przeżyć wydarzenia tej krwawej bitwy i oddać hołd tym, którzy tutaj polegli. Ale ta bitwa jest przecież tylko symbolem, więc jest to hołd dla wszystkich ofiar drugiej wojny światowej. Dziękuję rekonstruktorom, że pokażą nam tę bitwę z bliska i pozwolą dotknąć historii oraz wszystkim, którzy pomogli nam tę inscenizację przygotować 

- podkreślił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. 

Bitwa nad Wartą była jednym z najkrwawszych bojów stoczonych przez żołnierzy Armii Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Trwała 27 godzin. Na polach Belenia, Piasków, Strońska i Zapolic - na linii obronnej Warty i Widawki, walczyli żołnierze 30 pułku Strzelców Kaniowskich. Zacięty opór Polaków utrudnił wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. W bitwie zginęło blisko 300 polskich żołnierzy.

Obecny na pikniku wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oczytał też list od ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u