Otwarcie centrum MOLecoLAB w Łodzi

Autor: Łódzki UW 2022-09-07 09:43:44

Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wziął udział w uroczystym otwarciu nowego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB, które jest częścią kampusu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obiekt powstał dzięki dofinansowaniu w wysokości 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Głównym celem kompleksu będzie prowadzenie innowacyjnych terapii i badań, które w przyszłości będą mogły być wprowadzone w jednostkach lekarskich. W pracowniach będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe, takie np. jak projektowanie innowacyjnych usług i produktów. Laboratoria zostaną wyposażone w wysokospecjalistyczną aparaturę.

Centrum Badań Molekularnych to inwestycja, która przyczyni się do tego, że nasi pacjenci będą nowocześnie diagnozowani i leczeni. Tutaj będą też prowadzone prace badawczo-rozwojowe. Jestem przekonany, że inwestycja będzie dobrze służyła mieszkańcom naszego województwa

– powiedział wicewojewoda łódzki.

Badania molekularne mają ogromne znaczenie w diagnostyce, gdyż opierają się na laboratoryjnej analizie materiału biologicznego pobranego od pacjentów. Umożliwiają identyfikację czynników chorobotwórczych lub też pozwalają na diagnozowanie chorób metabolicznych, wykrywanie predyspozycji zwiększających ryzyko rozwoju danego schorzenia w przyszłości oraz określenie podłoża molekularnego trwającej już choroby, co potrafi być kluczowe dla opracowania skutecznej metody leczenia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u