XII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej

Autor: Podlaski UW 2022-09-07 09:56:06

W sobotę (3.08) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można było podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz szarżę husarską ku pamięci bitwy pod Hodowem z 1694 roku. To wszystko w ramach zorganizowanego po raz 12. Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Od kilku lat gospodarzem wydarzenia, które organizuje Fundacja Obowiązek Polski, jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. To żywa lekcja siedemnastowiecznej historii Polski.

Pierwszą z atrakcji tegorocznego, dwunastego już, Dnia Tradycji Rzeczypospolitej był czwarty Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski. W tym samym czasie można było podziwiać widowisko historyczno-edukacyjne, w trakcie którego odbyły się między innymi: prezentacja XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych, pokaz szermierki szablą bojową czy pokaz jeździecki Pocztu Dam Husarskich.

Organizatorzy przygotowali również specjalny program dla najmłodszych – Sarmatiadka, podczas której można było przejechać się na koniach husarskich i wziąć udział w warsztatach strzelania łuku.

Ukoronowaniem całego przedsięwzięcia była szarża husarska ku pamięci bitwy pod Hodowem z 1694 roku, z czasów wojny polsko-tureckiej 1683–1699, którą rozpoczęła odsiecz wiedeńska Jana III Sobieskiego. Latem 1694 roku wojska polskie i tatarskie starły się pod Hodowem. Mimo ogromnej dysproporcji sił, z powodu której bitwa jest nazywana polskimi Termopilami, nasze wojsko zmusiło wroga do odwrotu.

W trakcie XII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej można było zobaczyć również: taniec staropolski i pokazy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia.

źródło: PMKL

© 2018 Super-Polska.pl stat4u