Pierwszy książkomat dla szczecińskich studentów dostępny całą dobę. Zacznie działać już od października

Autor: mat. prasowe ZUT 2022-09-09 08:56:57

Wielu studentów jest mocno zapracowanych, zabieganych, pracują dorywczo w różnych godzinach. Nasz książkomat powstał po to, żeby wiedza ukryta w książkach była dostępna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu – mówi Anna Gryta, dyrektor Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Samoobsługowe urządzenie, które działa na podobnej zasadzie jak popularne paczkomaty, stanęło przed wejściem do Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, przy ul. Ku Słońcu 140. Książkomat ma ułatwić korzystanie z zasobów biblioteki studentom, którzy studiują i pracują w różnych godzinach, co uniemożliwia im często wybranie się do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Książkomat wyposażony jest w 42 skrytki. Urządzenie działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Również w niedzielę i święta.

 

Wszystko trwa dosłownie kilka sekund

 

Korzystający z książkomatu musi posiadać kartę biblioteczną lub elektroniczną legitymację studenta, doktoranta lub nauczyciela. Czytelnik składa zamówienie w katalogu bibliotecznym i wybiera miejsce odbioru, czyli „książkomat”. Gdy lektury będą gotowe pracownik biblioteki umieści je w urządzeniu, a zamówienie w systemie bibliotecznym będzie oznaczone jako gotowe do odbioru. Wszystko trwa dosłownie kilka sekund.

 

Książkomat służy zarówno do odbioru, jak i zwrotu materiałów bibliotecznych. Zamówione lektury, oczekują na użytkownika dwa dni robocze od momentu wysłania elektronicznego powiadomienia. Zwrot materiałów zarejestrowany przez książkomat będzie widoczny na koncie czytelnika po uprzednim opróżnieniu zawartości skrytki i weryfikacji przez pracownika biblioteki - najpóźniej w kolejnym dniu roboczym – tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

 

Dostępność i cztery wersje językowe

 

Od zawsze dbamy o to, by dla studentów i pracowników Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny był miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Szczególnie troszczymy się o osoby z niepełnosprawnościami.
Z myślą o nich, urządzenie zostało wyposażone w obniżony monitor. W procesie zamawiania materiałów w katalogu, użytkownik z niepełnosprawnością ruchową może wskazać tzw. niską skrytkę, co znacznie ułatwi mu odbiór książek. Dodatkowo, interfejs książkomatu posiada rozbudowane funkcje pod kątem osób słabowidzących oraz studentów z zagranicy. Urządzenie posiada cztery wersje językowe, w tym ukraińską
- tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

 

Książkomat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego obecnie znajduje się w fazie testów. Pełną obsługę użytkowników biblioteka planuje rozpocząć od 1 października 2022 r.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://bg.zut.edu.pl/u/ksiazkomat.html.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u