Największy obwarzanek w Polsce i na świecie

Autor: Małopolski UW 2022-09-12 09:30:30

Z solą, sezamem, makiem czy serem – obwarzanki, bo o nich mowa, to wypiek, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Najsłynniejsze są te oryginalne, krakowskie, zastrzeżone certyfikatem Chronionego Oznaczenia Geograficznego – wizytówka całej Małopolski. W ramach promocji regionu Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach postanowiło upiec największego w Polsce obwarzanka o rekordowym obwodzie 6,20 metra bieżącego.

Wydarzenie, w którym uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, odbyło się w ramach konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Wypiekanie rekordowego obwarzanka zostało objęte honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. Skierowała ona okolicznościowy list do uczestników i gości.

Obwarzanek został wypieczony w piekarni PSS Olkusz, której tradycja wypieków sięga 123 lat. W jego przygotowywaniu brały udział: Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach oraz jedyne w Polsce Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, również z Sulisławic. W piekarni zagościł także sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Jacek Osuch, który doglądał procesu wypieku. Później nastąpił uroczysty wjazd obwarzanka przy akompaniamencie miejscowej orkiestry dętej. Po dokonaniu przez wojewodę Łukasza Kmitę, Lidię Musiał i zaproszonych gości oficjalnych pomiarów, wypiek został wpisany do Księgi Rekordów Polski i uzyskał stosowny certyfikat.

– Małopolska to piękny i bardzo różnorodny region. Dotąd z obwarzankiem kojarzył się głównie Kraków. Dziś sławę dzięki największemu obwarzankowi w Polsce i na świecie zyskały również niewielkie Sulisławice. Dzięki inicjatywom takim jak ta, nasz region staje się coraz bardziej popularny. Bardzo budujące i ważne jest zaangażowanie młodego pokolenia z Dziecięcego Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy, które przyczyniło się do powstania tego wypieku. Pokażmy wszystkim, jak piękna jest Małopolska! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas wydarzenia wojewoda wręczył Srebrny Krzyż Zasługi Lidii Musiał, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach. Odznaczenie prezydenckie zostało wręczone w uznaniu za zasługi na rzecz społeczności lokalnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u