Plon, niesiemy plon. Dożynki Wojewódzkie 2022 w Radawcu

Autor: Lubelski UW 2022-09-15 08:35:41

Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się na placu lotniska w Radawcu Dużym pod Lublinem. Święto plonów zgromadziło nie tylko rolników z Lubelszczyzny. W uroczystości uczestniczyło również liczne grono zaproszonych gości, w tym m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, a także marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz przedstawiciele samorządów.

Święto plonów rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy oraz powitanie delegacji wieńcowych. Następnie odprawiona została msza święta polowa.– W trudnych czasach rolnictwo musi być objęte troską państwa – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. – Ta troska jest konieczna, potrzebna. Rolnik jest zależny od natury. Pewnych rzeczy się zaplanować i przewidzieć nie da. Ta tradycja, piękna tradycja wieńców żniwnych, tych uroczystości, które co roku tutaj mamy, pomaga nam zrozumieć, że rolnictwo, że wieś, że praca na roli są ważnym filarem nie tylko naszej gospodarki, ale przede wszystkim naszej tradycji, naszej świadomości narodowej.
 
Jednym z celów corocznego święta jest kultywowanie tradycji, dlatego po zakończonym nabożeństwie odbył się ceremoniał dzielenia chlebem oraz rozstrzygnięcie konkursów wieńcowych.
 
Uroczystość stała się również okazją do wręczenia odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Aktu dekoracji wyróżnionych osób dokonali wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz starosta lubelski  Zdzisław Antoń. Odznaki  zostały nadane za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
 
W tym corocznym dla polskich rolników święcie, podziękowano za trud pracy, jaki włożyli podczas żniw. Podkreślono wagę rolnictwa dla województwa lubelskiego, wyrażono szacunek i wdzięczność za poświęcenie, z jakim polski rolnik uprawia ziemię, nasz narodowy skarb.
 
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

© 2018 Super-Polska.pl stat4u