83. rocznica Bitwy nad Bzurą

Autor: Łódzki UW 2022-09-15 08:39:30

W dniach 9-22 września 1939 r. miała miejsce największa i najkrwawsza bitwa w kampanii wrześniowej zwana Bitwą nad Bzurą, w której wzięły udział dwie polskie armie: „Poznań”, pod dowództwem gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby i „Pomorze”, dowodzona przez gen. dyw. Władysława Bortnowskiego. Pierwsza z nich, niezaangażowana w walkach w pierwszym etapie wojny, wycofywała się zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza na linię Wisły. Druga zaś zdziesiątkowana w korytarzu pomorskim w walkach z 4. Armią niemiecką wycofywała się z pozycji obronnych wzdłuż Wisły w kierunku Warszawy. 

W uroczystościach upamiętniających 83. rocznicę Bitwy nad Bzurą w Koźlu (powiat zgierski, Gmina Stryków) wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. 

II Wojna Światowa oraz obecna sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazują, że Polska cały czas musi być niezwykle czujna, a tym samym gotowa, aby w razie potrzeby adekwatnie reagować i bronić się przed wszelakim zagrożeniami wynikającymi z naszego położenia geopolitycznego. Dlatego dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego inwestycja w modernizację polskiej armi stanowi priorytet

– podkreślił wicewojewoda.

Przeciwuderzenie znad Bzury odegrało bardzo ważną rolę pod względem operacyjno-strategicznym, przyczyniając się do korekty niemieckiego planu wojny błyskawicznej. Do walki ze zgrupowaniem gen. T. Kutrzeby, Niemcy byli zmuszeni do przerzucania wojsk z innych odcinków frontu, co wydłużyło opór wojsk polskich, które dzięki walkom nad Bzurą miały czas do organizowania kolejnych pozycji obronnych, unikając m.in. okrążenia i organizując ostatnią rubież obrony na tzw. przedmościu rumuńskim.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u