Otwarcie przejścia morskiego przez Mierzeję Wiślaną

Autor: Mazowiecki UW 2022-09-19 08:54:13

W sobotę, 17 września br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w uroczystym otwarciu przejścia morskiego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie powstałego w ramach realizacji inwestycji „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Inwestycja zwiększa bezpieczeństwo transportowe Polski. Stworzy także tysiące nowych miejsc pracy i da impuls do rozwoju turystyki.

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną został zbudowany jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Umożliwi on swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do portów w Elblągu, Fromborku czy Tolkmicku. Docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, uzyskane zostaną w przyszłym roku, po zakończeniu pogłębiania toru wodnego na Zalewie Wiślanym i Rzece Elbląg.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

W wydarzeniu udział wzięli m. in.: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Prezes PIS Jarosław Kaczyński, Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Leonard Krasulski, Poseł na Sejm RP.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u