Przysięga żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej w Łasku

Autor: Łódzki UW 2022-09-21 07:56:58

W sobotę (17 września) na rynku w Łasku ponad 100 żołnierzy złożyło oficjalną wojskową przysięgę i w ten sposób zasiliło szeregi 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa to nie tylko wyraz patriotyzmu i zobowiązania wobec Ojczyzny. To również jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. W trakcie uroczystości, list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk:

Stajecie się dziedzicami wspaniałych żołnierskich wartości, odwagi, wierności i honoru, a w waszej służbie Ojczyźnie kierujecie się wspaniała tradycją żołnierzy Armii Krajowej

- napisał wicepremier. 

Zaprzysiężeni w sobotę żołnierze zasilą nowo powstały 93 batalion lekkiej piechoty w Łasku. Swoim zasięgiem obejmuje on osiem południowych powiatów naszego województwa. Docelowo jednostka ma liczyć 500 żołnierzy.Wojska Obrony Terytorialnej powstały 1 stycznia 2017 roku i stanowią obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją terytorialsów, oprócz zadań obronnych, jest także wspieranie lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych czy też prowadzenie działań ratowniczych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u