Wyróżnienia dla polskich strażaków biorących udział w misji we Francji – uroczystość z udziałem wiceministra Macieja Wąsika

Autor: MSWiA 2022-09-29 08:01:37

Dziś, 28 września br. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej wiceminister Maciej Wąsik wręczył wyróżnienia polskim strażakom, którzy brali udział w misji gaszenia pożarów we Francji. W uroczystości wziął udział także komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę się dzisiaj z wami spotkać. W imieniu ministra Mariusza Kamińskiego chciałem przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia i ogromne słowa uznania oraz podziękowania

– podkreślił wiceminister.

Chcę wam osobiście wręczyć nagrody za ogromny wysiłek, gotowość, przygotowanie do realizacji najcięższych zadań, w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy

– dodał wiceszef MSWiA.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano jak wielkim uznaniem Francuzów cieszyła się postawa polskich strażaków. Naszym funkcjonariuszom dziękowali nie tylko przedstawiciele lokalnych władz, ale także mieszkańcy, którzy dzięki zaangażowaniu Polaków mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów. 

Polska grupa ratownicza wyruszyła do Francji 11 sierpnia br. W jej skład wchodziły dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV). Grupa składała się głównie ze strażaków z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.

Łącznie w akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. Każdego dnia w działaniach uczestniczyło w sposób ciągły 120 ratowników i około 30 pojazdów.

Misja funkcjonariuszy PSP we Francji

Głównym zadaniem polskich strażaków było wsparcie działań gaśniczych w okolicach Hostens (około 30 km na południe od Bordeaux). Funkcjonariusze PSP brali udział m.in. w dogaszaniu pożarów torfowisk, wycinaniu spalonych drzew i budowaniu systemów zaopatrzenia wodnego. Realizowali też działania na terenie trudnodostępnym, gdzie nie było możliwe użycie pojazdów.

Misja polskich strażaków we Francji to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej. Zapotrzebowanie na pomoc skierowano za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE przez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

To już kolejna w ostatnim czasie misja zagraniczna polskich strażaków. W lipcu br. nasi strażacy i policjanci pomagali w akcji gaszenia pożaru Parku Narodowego w Czechach. Natomiast misja strażaków we Francji była 37. międzynarodową akcją ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u