Święto Lotników w Gucinie koło Łasku

Autor: Wielkopolski UW 2022-09-29 08:28:33

Polskie Siły Powietrzne od zawsze były dla Polaków powodem do dumy. Zawsze patrzyliśmy z podziwem na doskonale wyszkolonych, sprawnych i profesjonalnych lotników, którzy są spadkobiercami wieloletniej tradycji polskiego lotnictwa.

Na terenie lotniska 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Gucinie koło Łasku odbyło się uroczyste Święto 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, podczas którego wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego reprezentowała I wicewojewoda Aneta Niestrawska.  

- Minione miesiące i dynamiczna sytuacja na zaatakowanej Ukrainie, jeszcze dobitniej uświadomiły nam wszystkim, z jaką odwagą wiąże się podjęcie życiowej decyzji o służbie w mundurze z biało-czerwoną flagą. Jednoznacznym dowodem na niezawodność polskich lotników wojskowych jest wysoki stopień przygotowania do wykonywania zobowiązań sojuszniczych i stanie na straży pokoju i bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie są potrzebni – pisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wojewoda Michał Zieliński.

2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego jest jednostką, która powstała 1 stycznia 2009 roku z przeformowania 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego. Jest Związkiem Taktycznym przeznaczonym do zwalczania obiektów naziemnych (nawodnych), obrony przed rozpoznaniem i atakiem z powietrza, prowadzeniem taktycznego rozpoznania lotniczego, wykonywania wybranych zadań wsparcia lotniczego na korzyść wojsk lądowych i marynarki wojennej oraz zapewnienia przyjęcia, jak również wsparcia Sojuszniczych Sił Wzmocnienia, zgodnie z obowiązkami państwa gospodarza.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Głównym zadaniem 32. BLT jest doskonalenie zdolności w przeciwdziałaniu militarnym i nie militarnym zagrożeniom kryzysowym, w tym terroryzmu powietrznego oraz zabezpieczenie szkolenia  eskadry lotniczej,  a także zabezpieczenia działań wojsk sojuszniczych.  32. Baza Lotnictwa Taktycznego jako jedna z dwóch jednostek w Polsce znajduje się w posiadaniu samolotów F-16 o doskonałych możliwościach bojowych w zakresie walki powietrznej oraz wykonywania zadań specjalistycznych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u