Upamiętniono bohaterów z Armii Krajowej

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-10-03 09:14:56

Kolejne tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto dziś na grobach śp. Klemensa Pufala w Nakle i śp. Benedykta Musiała w Orlu gm. Mrocza.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski oraz przedstawiciele rodzin akowców, Wojsk Obrony Terytorialnej i harcerstwa.

Oznaczanie mogił jest elementem kampanii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy na grobie śp. Klemensa Pufala na cmentarzu św. Wawrzyńca w Nakle.

Dziś w wolnej Polsce mamy obowiązek oddania hołdu bohaterom takim jak Klemens Pufal. W ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” oznaczamy miejsca pochówku akowców symbolicznymi tabliczkami. Są one znakiem pamięci dla przyszłych pokoleń 

– zaznaczył wicewojewoda Radosław Kempinski.

Klemens Pufal, desygnowany na przyszłego starostę wyrzyskiego, był ojcem Mariana i Zbigniewa. Jego żona, Anastazja Pufalowa ps. Anana, kierowała działem pomocy społecznej w powiecie Wyrzysk i w sąsiednich miejscowościach. Cała rodzina Pufalów zaangażowana była w działalność konspiracyjną w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Przedstawiciel rządu podziękował dowództwu i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Światowemu Związkowi Żołnierzy AK, harcerkom i harcerzom oraz rodzinom akowców za zaangażowanie na rzecz akcji.

Następnie na cmentarzu parafialnym w Orlu (gmina Mrocza) tablicę „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto na grobie śp. Benedykta Musiała,.

Dziś symbolicznie oddajemy hołd Bohaterowi. Niech tabliczka na Jego grobie świadczy o naszej wdzięczności za Jego służbę Ojczyźnie 

– powiedział pełnomocnik wojewody Jarosław Jakubowski.

Benedykt Musiał był podporucznikiem Armii Krajowej, w latach 1943–1945 dowódcą Obwodu Wyrzysk AK, doktorem nauk rolniczych. 11 lipca 2002 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego.

W odsłonięciu tablicy wziął też udział zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Krewni akowców otrzymali symboliczne akty nadania tabliczek „Żołnierz Armii Krajowej”, podpisane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Na zakończenie uroczystości w Orlu tabliczkę „Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej” otrzymał Tomasz Krakowski, wnuk brata Aleksego Krakowskiego, pochowanego na pobliskim cmentarzu.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u