78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

Autor: Małopolski UW 2022-10-08 09:10:18

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych. Prawie 1100 pracowników naukowych i dydaktycznych. Ok. 100 tys. absolwentów. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęła 78. rok akademicki.

W uroczystej inauguracji udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Obecny był także ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– W nowym roku akademickim, wraz z otwierającymi się właśnie projektami i przedsięwzięciami, przed uczelniami, ich wykładowcami i studentami otwierają się nowe perspektywy. Działalność rozpoczyna też nowa instytucja – Akademia Kopernikańska. Będzie ona realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika i nagród kopernikańskich, a także wspieranie nowej uczelni publicznej – Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Wierzę, że działalność Akademii okaże się realnym wsparciem prac prowadzonych przez polskich naukowców na uczelniach w kraju i za granicą, a przede wszystkim przyczyni się do zwiększania konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki na świecie – napisał prezes Rady Ministrów.

– Wspólnota akademicka ma dla wspólnoty narodowej znaczenie szczególne. Absolwenci uczelni wyższych co roku powiększają grono specjalistów, z czasem zyskując pozycje ekspertów i liderów w różnych obszarach naszego życia. By jednak było to możliwe, ich talenty, zapał i energia spotkać się muszą z wiedzą i dorobkiem tych, którzy w swych dziedzinach osiągnęli mistrzostwo. Jakość i ciągłość tej pracy, jej efekty budują przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego całej wspólnocie Politechniki Krakowskiej życzę, by rozpoczynający się rok akademicki 2022/2023 pozwolił Państwu, wreszcie bez żadnych utrudnień, skupić się na wyzwaniach merytorycznych i zrealizować nawet najbardziej ambitne plany. Mam nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą Wam radość ze wspólnej pracy oraz satysfakcję z osiągniętych rezultatów – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Inaugurację poprzedziła msza święta w bazylice św. Floriana w Krakowie. Podczas uroczystości wręczono Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Engela oraz Nagrodę Fundacji Wspierania Młodych Talentów Profesora Janusza Magiery. Oprawę muzyczną zapewnił Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.

Więcej informacji o Politechnice Krakowskiej: https://www.pk.edu.pl/index.php?lang=pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u