Potężny zastrzyk finansowy na modernizację Szpitala im. Jonschera w Poznaniu

Autor: Wielkopolski UW 2022-10-10 08:56:42

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu znalazł się wśród 14 placówek pediatrycznych w Polsce, które otrzymają dofinansowanie z Funduszu Medycznego.

Symboliczny czek na kwotę prawie 93 mln zł wręczył w Poznaniu dyrekcji tej placówki  Piotr Bromber, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. W spotkaniu dział wzięli posłowie: Bartłomiej Wróblewski i Jadwiga Emilewicz oraz dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – ta sentencja Janusza Korczaka nie bez powodu znajduje się na ścianie Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, gdyż mało co wpływa tak korzystnie na organizm chorego jak radość. Kompleksowa modernizacja lecznicy spowoduje, że mali pacjenci będę dochodzić do zdrowia w komfortowych warunkach. Warto podkreślić, że jej budynki powstały w latach 70. XX w. Dziś nie spełniają już nowoczesnych standardów leczenia, czy wymogów sanitarno - epidemiologicznych.

Rozstrzygnięty właśnie konkurs na budowę lub przebudowę szpitali i oddziałów pediatrycznych jest pierwszym konkursem na środki z Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. – W całej Polsce ministerstwo zdrowia przeznaczy na  podniesienie jakości oraz dostępności świadczeń dla dzieci ponad 3 mld zł – podkreślił wiceminister Bromber.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 92 605 736 zł przebudowane oraz rozbudowane zostaną oddziały: chirurgii, kardiologii, nefrologii, otolaryngologii, diabetologii oraz poradni psychiatrycznej. Szczególnie ważną informacją jest ta, że placówka zyska oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, poradnię psychiatryczną dla dzieci i młodzieży oraz poradnię dla dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Natomiast opiekunom najmłodszych pacjentów zapewniona będzie ciągła całodobowa możliwość pobytu przy dziecku, w komfortowych warunkach i dostępem do pomieszczeń sanitarnych.

Wkład własny Szpitala im. Karola Jonschera wyniesie ok. 10 mln zł. Inwestycja będzie realizowana etapami. Ma się zakończyć do 2028 roku. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u