Upamiętnienie żołnierzy II Korpusu Polskiego. Wizyta Anny Marii Anders

Autor: Lubelski UW 2022-10-13 09:13:46

Ambasador RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino Anna Maria Anders złożyła wizytę w Lublinie, gdzie upamiętniła żołnierzy II Korpusu Polskiego – związku wydzielonego z Armii Polskiej na Wschodzie, utworzonego 21 lipca 1943 r. rozkazem gen. Władysława Sikorskiego. Ambasador towarzyszył wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Anna Maria Anders złożyła kwiaty pod Pomnikami Unii Lubelskiej i Bohaterów Monte Cassino, którego odsłonięcie nastąpiło 18 maja 2015 r., w 71. rocznicę zakończenia bitwy pod Monte Cassino - jednej z najważniejszych bitew, która przeszła do historii oręża polskiego i w 45. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa – ojca Pani ambasador. Na monumencie widnieje napis: Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w Jej służbie. Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego Władysława Andersa w 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Za naszą i waszą wolność my, polscy żołnierze, Bogu oddaliśmy ducha, ziemi włoskiej – ciało, a serce Polsce. Cześć ich pamięci!
 
Drugi Korpus Polski, pod dowództwem gen. Władysława Andersa został powołany z jednostek Armii Polskiej na Wschodzie. Włączony w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczestniczył w kampanii włoskiej jako związek taktyczny w składzie brytyjskiej 8 Armii. Żołnierze przeszli chrzest bojowy w bitwie o Monte Cassino. Przełamali wówczas po kilku wcześniejszych nieudanych akcjach wojsk alianckich (m.in. Anglików, Amerykanów, Hindusów, Kanadyjczyków Nowozelandczyków), tzw. Linię Gotów.
 
W rozkazie do żołnierzy dowódca napisał m.in. Zadanie, które nam przypadło rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w Waszym sercu. Żołnierze, za bandycką napaść Niemców na Polskę, za rozbiór Polski wraz z bolszewikami, za tysiące zrujnowanych miast i wsi, za morderstwa i katowanie setek tysięcy naszych sióstr i braci, za miliony wywiezionych Polaków jako niewolników do Niemiec, za niedolę i nieszczęście Kraju, za nasze cierpienie i tułaczkę. Z wiarą w sprawiedliwość Opatrzności Boskiej idziemy naprzód ze świętym hasłem w sercach naszych Bóg, Honor i Ojczyna.
 
Niemcy skapitulowali 18 maja 1944 r. Pod Monte Cassino poległo około 1000 żołnierzy polskich. Zostali pochowani na cmentarzu u podnóża szczytu góry. 
 
W 1946 r. Drugi Korpus Polski został przeniesiony do Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonowali w ramach Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Po rozwiązaniu tej formacji, z uwagi na trudną sytuację polityczną w Polsce, część żołnierzy pozostała na emigracji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u