Zatrudnienie obywateli Ukrainy w Warszawie

Autor: UM Warszawa 2022-10-15 09:23:41

Już ponad 60 tys. obywateli Ukrainy znalazło w Warszawie legalną pracę. Wsparcia przy poszukiwaniu zatrudnienia cały czas udziela Urząd Pracy m.st. Warszawy, ze specjalną filią zorganizowaną po wybuchu wojny

Pracodawcy, pomóżmy uchodźcom z Ukrainy

Pod tym hasłem od początku działań wojennych prowadzona jest przez Urząd Pracy m.st. Warszawy akcja kierowana do stołecznych pracodawców. Dzięki temu udało się pozyskać ponad 5,5 tys. ofert pracy skierowanych również do uchodźców z Ukrainy.

Na platformie praca.gov.pl przygotowano największą w kraju bazę ofert pracy tłumaczonych na język ukraiński oraz specjalną aplikację (tłumaczoną na język ukraiński i angielski) pozwalającą cudzoziemcom poszukiwać pracy w Polsce.

Urząd Pracy m.st. Warszawy podpisał też porozumienia z największymi portalami publikującymi oferty pracy, umożliwiając tym samym szerszy dostęp do samodzielnego poszukiwania zatrudnienia przez obywateli Ukrainy. 

Wszystkie te działania przekładają się na zatrudnienie w stolicy uchodźców zza wschodniej granicy. Od 15 marca do 13 października do Urzędu Pracy m.st. Warszawy wpłynęły 62 193 powiadomienia od przedsiębiorców o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy.

Punkt obsługi obywateli Ukrainy

Adres Marszałkowska 77/79 jest ważnym punktem na pomocowej mapie stolicy. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się tu zarejestrować, szukać ofert pracy, poznać ofertę szkoleniową i sytuację na lokalnym rynku pracy. Pracownicy punktu posługują się językiem ukraińskim i/lub rosyjskim.

Od początku funkcjonowania w punkcie zostało zarejestrowanych niemal 5 tys. osób, a informację o możliwości zatrudnienia, szkolenia i innych usługach otrzymały blisko 24 tys. osób. Pracę podjęło ponad tysiąc osób spośród zarejestrowanych jako osoby bezrobotne. Część osób zdecydowała się na powrót do swojego kraju, rodziny, dawnego domu. Dziś w rejestrze pozostaje ponad 2 tys. uchodźców. 86 proc. z nich stanowią kobiety.

Nauka języka to podstawa

Osoby zarejestrowane mogą korzystać m.in. ze szkoleń, przede wszystkim z nauki języka polskiego, ale też szkoleń zawodowych, ze staży, subsydiowanego zatrudnienia, refundacji kosztów opieki nad dziećmi. Mogą również, jak każda osoba bezrobotna, ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.

Znajomość języka polskiego jest bardzo ważnym warunkiem przy ubieganiu się o pracę, dlatego organizowane są intensywne kursy języka, na różnych poziomach znajomości. Przeszkolono już ponad 700 osób, kolejne 300 jest w trakcie szkoleń, planowane są kolejne grupy. Nauka jest możliwa dzięki środkom z  Funduszu Pracy oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, które realizują szkolenia

© 2018 Super-Polska.pl stat4u