Jedyne takie konklawe. 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Autor: Małopolski UW 2022-10-17 09:26:41

Narodowa duma i jedność, jakie ogarnęły Polskę jesienią 1978 r., był swoistym fenomenem w dziejach naszej Ojczyzny. Ten rok przyniósł ze sobą radość i nadzieje, które utożsamiane w osobie i nauce nowo wybranego papieża towarzyszyć miały całej społeczności przez wszystkie lata przemian. W 44. rocznicę tamtych wydarzeń, w rodzinnym mieście św. Jana Pawła II – Wadowicach, uroczyście wspominano tamto wyjątkowe konklawe i jego następstwa. W obchodach uczestniczyli poseł Filip Kaczyński oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Charyzma Ojca Świętego Jana Pawła II, a także jego mądrość i troska, z jaką odnosił się do wszystkich rodaków, były ogromnym oparciem dla polskiego społeczeństwa uciemiężonego komunizmem. Przyjmując powołanie na Stolicę Piotrową, Karol Wojtyła nie zapomniał o swojej Ojczyźnie. Wręcz przeciwnie. Stał się orędownikiem wolności i niezawisłości Polski. Dzisiejsze uroczystości to hołd złożony naszemu wyjątkowemu Rodakowi. To także podziękowanie za pozostawioną nam spuściznę. Święty Jan Paweł II wskazał nam drogę, stał się naszym drogowskazem. Jego nauka trwa w nas – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Na wadowickim rynku, tuż obok bazyliki pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, znajduje się pomnik Jana Pawła II. W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża złożono przy nim kwiaty. W ramach obchodów odbył się także uroczysty koncert orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach. Uczestniczyły w nim delegacje miast partnerskich Wadowic.

*
„Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus Papam! Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Carolum. Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla!” - wybrzmiało po trzech dniach obradowania kardynałów z całego świata. Papież Jan Paweł II był 264. papieżem w historii Kościoła, a pierwszym od 455 lat Ojcem Świętym spoza Włoch.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u