Uroczystość wręczenia i przekazania odznaczeń państwowych

Autor: Wielkopolski UW 2022-10-19 09:50:03

Ich życiorysy to historie wyjątkowej odwagi i poświęcenia. Ośmielali się walczyć o ludzką godność w czasach, gdy za takie działania im, a także ich najbliższym, groziły represje i kary więzienia. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia i przekazania Krzyży Wolności i Solidarności osobom, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 roku przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

W trakcie ceremonii Prezydenta RP reprezentował, a Wojewodę Wielkopolskiego reprezentował Dyrektor Generalny Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – Jacek Woźniak. W uroczystości wziął też udział dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – dr hab. Rafał Reczek.

- Dzięki Państwa zaangażowaniu dziś możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce – podkreślił w swoim przemówieniu minister Dera.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy odznaczeni zostali za działalność opozycyjną i współdziałanie z NZSS „Solidarność”. Wśród odznaczonych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski byli Andrzej Marian Nowakowski (odznaczenie pośmiertne), Ryszard Czesław Ludowicz, Wanda Monika Nisiewicz i Andrzej Józef Radke. Wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności byli Bolesław Cyganik, Daniela Teresa Domalewska, Karol Marek Fellmann, Andrzej Jasinski, Bogdan Kwiatek, Ryszard Czesław Ludowicz, Grzegorz Stanisław Musidlak, Wanda Monika Nisiewicz, Mieczysław Teodor Nycko, Andrzej Józef Radke, Antoni Patecki, Władysław Jan Stryjewski, Andrzej Marian Nowakowski (odznaczenie pośmiertne), Kazimierz Pierzchała (odznaczenie pośmiertne). Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został uhonorowany Bogdan Kwiatek.

Biografie odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności to opisy niebywałej odwagi i determinacji. Ci, którzy domagali się respektowania praw człowieka w PRL, narażali się na represje, aresztowania i kary. Działalność opozycyjna była walką z systemem opierającym się na inwigilacji i prześladowaniu wszystkich, którzy nie zgadzali się na deptanie ludzkiej godności i życie w strachu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u