Każdy ma prawo do godnego pochówku

Autor: mat prasowe Ordo Iuris 2022-10-25 09:32:15

Gdy kilka lat temu nasi prawnicy podejmowali pierwsze interwencje w imieniu rodziców dzieci utraconych, świadomość Polaków w tym obszarze była niewielka. Część szpitali nie traktowała ciał dzieci zmarłych przed narodzeniem jak ludzkich zwłok, w rezultacie czego niektóre z nich wbrew prawu kwalifikowano jako odpady medyczne i utylizowano

Rodzice, którzy doświadczali tragedii przedwczesnej śmierci dziecka, często pozostawali bez należytego wsparcia – nie tylko prawnego. Zdarzało się nawet, że podejmując decyzję o organizacji swojemu dziecku pogrzebu, byli poddawani przez rodzinę i personel szpitala presji, aby z tego zrezygnować.

Dziś pragnienie godnego pożegnania dzieci utraconych coraz rzadziej jest traktowane jako „kaprys” czy „fanaberia” rodziców.

Nie mam wątpliwości, że mieliśmy kluczową rolę w tej zmianie. Przez lata, nie tylko interweniowaliśmy w konkretnych przypadkach, ale też przede wszystkim uświadomiliśmy rodziców, że mają prawo oczekiwać od szpitala czy ubezpieczycieli szacunku dla życia ich nienarodzonych dzieci. Wydaliśmy pierwszy poradnik dla rodziców dzieci utraconych, w którym wyjaśniamy, że dzieci zmarłe przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku, a szpital nie ma prawa uznać zwłok dziecka zmarłego przed narodzeniem za odpady medyczne.

W poradniku odpowiadamy na konkretne pytania nurtujące rodziców: czy rodzinie przysługuje zasiłek pogrzebowy, czy wymagana jest rejestracja zgonu w urzędzie stanu cywilnego, na kim spoczywa obowiązek sfinansowania badań genetycznych potrzebnych do ustalenia płci dziecka? Do publikacji dołączyliśmy również sześć przykładowych formularzy wniosków, oświadczeń i pełnomocnictw, które mogą się przydać przy organizacji pogrzebu.

Dzięki naszej pracy i wsparciu naszch Darczyńców, poradnik i związane z nim interwencje realnie poprawiają praktyki szpitali, ZUS-u i ubezpieczycieli, służąc ochronie godności każdego człowieka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u