Nagrobki na Powązkach remontowane dzięki dotacjom

Autor: UM Warszawa 2022-10-28 08:38:26

Warszawa od kilkunastu lat dofinansowuje renowację obiektów na cmentarzu Powązkowskim. W tym roku dotacja miasta na prace konserwatorskie wyniosła ponad 420 000 zł. Przeznaczono je na prace przy dziesięciu pomnikach i remont ogrodzenia

Konserwatorzy oczyścili nagrobki z warstw patyny, soli i mikroorganizmów, które były przyczyną postępującej korozji kamienia. Następnie po uzupełnieniu ubytków, spękań i innych zniszczeń nanieśli impregnat. Ten zabieg zabezpieczy przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń powietrza. W trakcie prac odsłonięto także napisy i inskrypcje na pomnikach oraz tablicach nagrobnych. Poddano pełnej konserwacji ogrodzenia i wszystkie elementy dekoracyjne nagrobków wykonane z metalu.

W tym roku zostały wyremontowane zostały między innymi pomniki nagrobne:

Deotymy

Jednym z uratowanych w tym roku zabytków jest pomnik na grobie Jadwigi Łuszczewskiej, zmarłej w 1867 r. pisarki i poetki doby romantyzmu, znanej pod pseudonimem literackim Deotyma i jej ojca, Wacława Łuszczewskego, radcy stanu Królestwa Polskiego (kw.64, rz.1, m. 12). Neoklasycystyczny pomnik z II połowy XIX wieku wyszedł spod dłuta Daniela Zalewskiego. Na cokole eksponowana jest naturalnej wielkości siedząca postać anioła zmartwychwstania wspartego na urnie. Usunięcie patyny i rekonstrukcja zniszczonych elementów kompozycji odsłoniła wysokie walory estetyczne i warsztatowe rzeźby.

Rodziny Piotrowskich i Jeziorańskich

Prace zakończono także przy równie pięknym pomniku nagrobnym rodziny Piotrowskich
i Jeziorańskich z ok. 1850 r. (kw. 8, rz.1, m.29/30). Postument wyrzeźbionego w piaskowcu pomnika zdobi oparta o urnę postać płaczki w bogato udrapowanym himationie (wierzchnim okryciu noszonym w starożytnej Grecji).

Cypriana Godebskiego

Warto też zwrócić uwagę na nagrobek Cypriana Godebskiego (dziadka rzeźbiarza Cypriana Godebskiego) poety i pułkownika 8 pułku piechoty wojsk polskich. Poległ on podczas wojen napoleońskich w 1809 r. w bitwie pod Raszynem (kw.10, rz. 4, m.29/30).. Jego sarkofag dekorowany jest m.in. palmą skrzyżowaną z przechyloną amforą, z której wylewa się krew – symbolami chwały i ofiary poniesionej na polu walki. 

Jak znaleźć nagrobek?

W 2019 r. miasto zakończyło inwentaryzację wszystkich obiektów na cmentarzu Powązkowskim. Dzięki tej ogromnej pracy można dziś odnaleźć dowolny nagrobek oraz ustalić miejsce jego położenia na mapie (zakładka Cmentarze) na obszarze 43 hektarów zabytkowej nekropolii.

Dotacje na konserwacje

M.st. Warszawa od kilkunastu lat wspiera finansowo renowacje zabytkowych nagrobków na cmentarzu Powązkowskim. Pieniądze w formie dotacji przekazywane były na renowacje pomników nagrobnych, kaplic czy murowanego ogrodzenia z bramą św. Honoraty. W latach 2004-2022 miasto przeznaczyło na konserwację powązkowskich nagrobków oraz ogrodzenia 7 238 606 zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u