Kolejne dotacje Mazowsza na sprzęt dla miejskich szpitali

Autor: UM Warszawa 2022-10-28 08:44:33

Dzięki umowie podpisanej przez władze samorządu województwa mazowieckiego i Warszawy, miejskie szpitale otrzymają łącznie 7 mln 600 tys. zł dotacji. Zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i wyposażenia

Wsparcie dla nowego domu opieki medycznej dla seniorów

Samorząd Mazowsza po raz kolejny włącza się w inwestycje zdrowotne na terenie Warszawy. Przekazaliśmy już 4 mln zł na budowę nowego domu opieki medycznej dla blisko 200 seniorów, a tym razem władze województwa mazowieckiego przyznały 3,6 mln zł dotacji na zakup wyposażenia oraz zagospodarowania terenu wokół powstającego budynku – mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

 

Przy wsparciu władz Mazowsza możemy wspólnie realizować projekt, dzięki któremu seniorzy będą mieli zapewnioną całodobową fachową opiekę medyczną. Już dziś widzimy, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze. Dlatego bardzo dziękuję za pomoc samorządu województwa mazowieckiego i wspólne działania na rzecz naszych mieszkańców - podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

 

Dom opieki medycznej rośnie na Białołęce

Przypomnijmy - na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) przy ul. Mehoffera 72/74, trwa budowa nowego domu opieki długoterminowej dla seniorów. W nowym obiekcie znajdą się 192 miejsca dla pacjentów w komfortowych jedno i dwuosobowych pokojach z łazienką. Dwupiętrowy budynek będzie miał ponad 5.6 tys.m² powierzchni użytkowej i znajdą się w nim również pokoje lekarskie, punkty pielęgniarskie oraz strefa wypoczynku dla pacjentów i punkt przyjęć pacjentów, pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt tj. wanny z automatycznymi podnośnikami, apteka. Seniorzy będą objęci zarówno leczeniem, jak i profesjonalną pielęgnacją oraz rehabilitacją. Wokół budynku powstaną ścieżki sensoryczne dla pacjentów, a od strony południowej planowana jest budowa mini tężni.

W ramach przyznanej przez władze Mazowsza dotacji w kwocie 3,6 mln zł powstaną chodniki, drogi i parkingi wokół nowego pawilonu długoterminowej opieki medycznej. Ze względu na stan zdrowotny pacjentów konieczne jest dostosowanie chodników do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Planowane jest także wykonanie nowych dróg usprawniających komunikację na terenie SCOL oraz utworzenie dodatkowych miejsc postojowych, w szczególności przeznaczonych dla rodzin odwiedzających pacjentów. 

Środki przekazane z dotacji pozwolą również na dostarczenie do nowego budynku mebli, zestawów kąpielowych czy wyposażenia sanitariatów (lustra, dozowniki, pojemniki, siedziska, pochwyty).

Kolejne 3,5 mln zł dotacji na zakupu wyposażenia i zagospodarowania terenu wokół nowego pawilonu medycznego na Białołęce, przekaże m.st. Warszawa.

Całkowity koszt inwestycji (prace projektowe, roboty budowlano – instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku) został oszacowany na 49,6 mln zł, z czego 33 mln zł pochodzą z budżetu miasta.

 

4 mln zł dotacji dla Szpitala Czerniakowskiego

Władze Mazowsza przyznały również 4 mln zł dotacji na modernizację i doposażenie w aparaturę i sprzęt medyczny Szpitala Czerniakowskiego. W tym roku placówka otrzyma 0,5 mln zł, a w 2023 roku kolejne 3,5 mln zł.

Dotacja jest przeznaczona na zakup sprzętu medycznego dla Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, które znajduje się w Szpitalu Czerniakowskim. Dzięki funduszom sejmiku województwa mazowieckiego zostaną kupione m.in. łóżka bariatryczne, stoły operacyjne, wyposażenie do pracowni endoskopii i aparat USG, oraz sprzęt i aparatura medyczna do bloku operacyjnego, oddziału Intensywnej terapii i anestezjologii, centralnej sterylizatornia.  Część z otrzymanych środków (1,7 mln zł dotacji ) zostanie  przeznaczona na przebudowę pomieszczeń starej auli i utworzenie nowoczesnych gabinetów lekarskich i sal szkoleniowych. Na to zadanie zostaną przekazane również 2 mln zł dotacji w budżetu miasta.

 

Miejski szpital leczy pacjentów z chorobą otyłościową

Warto dodać, że centrum leczenia otyłości i chirurgii bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim znajduje się w gronie 15 ośrodków w całym kraju, które w ramach pilotażowego programu KOS-BAR kompleksowo leczą osoby chorujące na otyłość olbrzymią. Projekt jest finansowany przez NFZ m.in. z tzw. opłaty cukrowej.  Model opieki w ramach programu KOS-BAR obejmuje kwalifikację do programu pilotażowego, opiekę związaną z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, kwalifikację do tej operacji, leczenie zabiegowe dobrane indywidulane dla każdego pacjenta, bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorowanie) w okresie 12 miesięcy od dnia wypisu chorego ze szpitala. Leczenie chirurgiczne chorych na otyłość wydłuża ich życie w wyniku ustępowania powikłań otyłości i redukcji masy ciała, poprawia także jego jakość.Do tej pory do KOS-BAR w Szpitalu Czerniakowskim włączono blisko 100 chorych, kolejnych 75 pacjentów czeka na włącznie do programu.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u