Ogólnopolskie obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-11-08 08:22:14

„Władze komunistyczne zgotowały dla internowanych warunki przywodzące na myśl sowieckie łagry. W czasie ostrej zimy zatrzymani działacze musieli spać w starych, nieogrzewanych namiotach. Wielu z nich zapłaciło za to utratą zdrowia. Upamiętnienie ofiar komunistycznego terroru jest obowiązkiem niepodległej Polski” – mówił w Bydgoszczy podczas ogólnopolskich obchodów upamiętniających 40. rocznicę powstania Wojskowych Obozów Internowania wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W Bydgoszczy obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania. Na skwerze u zbiegu ul. Dwernickiego i Sułkowskiego wieniec złożył m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski.

Następnie, w Urzędzie Wojewódzkim w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Narodowy Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że upamiętnienie ofiar komunistycznego terroru jest obowiązkiem niepodległej Polski. Przypomniał, że oprawcy pod pozorem ćwiczeń wojskowych, zatrzymali w obozach odosobnienia w Czerwonym Borze i Chełmnie osoby niewygodne dla reżimu.

Prof. dr hab. Wojciech Polak zaznaczył, że ważnym zadaniem, spoczywającym na współczesnych pokoleniach jest upowszechnienie wiedzy o tzw. „zielonych obozach”.

Ta okrągła 40. rocznica daje nam istotny pretekst, aby przypomnieć o utworzeniu Wojskowych Obozów Internowania. To ważna data, przez wiele lat wymazywana z pamięci 

– powiedział.  

Przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak podziękował też osobom mieszkającym niedaleko obozów. Przypomniał, że w czasie internowania opozycjoniści byli wspierani przez ludność z pobliskich miejscowości.

Okolicznym mieszkańcom mówiono, że w obozie znajdują się kryminaliści. Kilku osobom udało się jednak przekazać informację o prawdziwym celu przetrzymywania opozycjonistów i warunkach jakie panują w obozie. Rozpoczęła się akcja pomocowa 

– przypomniał.

Tadeusz Antkowiak wraz z członkami stowarzyszenia wręczyli też odznaczenia osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się od upamiętnienia internowanych. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, prokurator Krzysztof Bukowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dr Marek Szymaniak - Zastępca Dyrektora do Spraw Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Warot, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Tarczewski oraz szef Działu Informacji TVP Bydgoszcz dr Krzysztof Osiński.

Organizatorami obchodów są: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL prof. dr hab. Wojciech Polak, Burmistrz Miasta Chełmna Artur Mikiewicz, Dowódca 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego ppłk. Piotr Kranz, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u