Sieci przesyłowe PSE. Wojewoda wydał pozwolenie na budowę

Autor: Pomorski UW 2022-11-10 08:42:27

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję „Pozwolenie na budowę dla stacji elektroenergetycznej w Choczewie”. To pierwszy obiekt stacyjny, który Polskie Sieci Elektroenergetyczne  (PSE) zrealizują dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych powstających  na Morzu Bałtyckim.

W ramach inwestycji sieciowych PSE wybudują dwie stacje – jedną w gminie Choczewo, drugą w gminie Słupsk - oraz ponad 250 kilometrów linii najwyższych napięć, którymi zielona energia popłynie w głąb kraju. Stacja Choczewo będzie gotowa do odebrania mocy z morskich wiatraków już w 2025 r., a wszystkie prace budowlane związane z docelowym funkcjonowaniem stacji zostaną zakończone dwa lata później. Finalnie energia do odbiorców na Pomorzu, ale też do centrum i na południe Polski, popłynie czterema nowymi liniami wychodzącymi z SE Choczewo.

Jak podkreśla wojewoda Dariusz Drelich - nowe źródła energii i infrastruktura przesyłowa zwiększą pewność stabilnych i bezpiecznych dostaw energii do wszystkich odbiorców. Nowe instalacje przesyłowe – zarówno stacje, jak i linie  - umożliwią również przyłączanie kolejnych odnawialnych źródeł energii na Pomorzu. Te inwestycje to także szansa dla lokalnych przedsiębiorców oraz możliwość tworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 15 tys. kilometrów linii oraz 110 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Decyzja w załączeniu.

Pliki do pobrania:

Decyzja o pozwoleniu na budowę.doc

© 2018 Super-Polska.pl stat4u