Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Autor: MSWiA 2022-11-12 09:08:54

W piątek, 11 listopada br. w Warszawie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Dokładnie 104 lata temu nasza ojczyzna powróciła na mapę świata i Europy. W uroczystościach na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W 1918 roku nasi pradziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz. Tak wielka była wola posiadania wolności we własnym kraju, że dali radę to zrobić. Jeśli oni potrafili, to i my także. Jesteśmy narodem pracowity i odpornym

– powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w swoim wystąpieniu wykazywał historyczne podobieństwa w radzeniu sobie z trudnościami, kryzysami dawniej i teraz. Przypominał także jak trudną misją było scalenie terenów trzech zaborów, z różnymi systemami prawnymi, w jedno państwo. Zwrócił uwagę, że tak jak te działania odniosły sukces, tak samo teraz Polacy poradzą sobie z kryzysem na świecie.

Prezydent Andrzej Duda dziękował również służbom podległym MSWiA, w tym Straży Granicznej i Policji, za ochronę wschodniej granicy w czasie ataku hybrydowego.

Dzięki twardej postawie polska granica została obroniona. Dziękuję za tę ofiarność, za zrozumienie sedna problemu, za służbę często w trudnych warunkach

– zaznaczył prezydent.

104. rocznica odzyskania niepodległości

O godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, m.in. apel pamięci oraz uroczysta odprawa wart.

Wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Prezesem Rady Ministrów oraz Marszałkami Sejmu i Senatu. Wieniec w imieniu narodu litewskiego złożył również prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda. W uroczystościach na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczył także minister Mariusz Kamiński.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w dniu, w którym Rada Regencyjna 11 listopada 1918 r. przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo nad podległymi jej wojskami polskimi Marszałkowi Józefowi Piłsudskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u