ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – OBCHODY W RZESZOWIE

Autor: Podkarpacki UW 2022-11-12 09:28:28

Nie sposób wyrazić słowami tej ogromnej wdzięczności jaką nosimy w sercach, do wszystkich tych, których odwaga, męstwo i zaangażowanie sprawiły, że żyjemy dziś w wolnym kraju – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności w Rzeszowie, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się ich państwowa część.

Zwracając się do zgromadzonych, wojewoda podkreślała konieczność pielęgnowania zdobytej przed ponad stu laty niepodległości.

– Dzisiaj – w obliczu toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą – wdzięczność i euforia nabierają zupełnie innego znaczenia, pokazując, że wolność i suwerenność nie jest dana raz na zawsze. Że o tę wolność i suwerenność wciąż musimy się troszczyć, pielęgnować je i czujnie patrzeć w przyszłość, po to, by nie zmarnować tego poświęcenia naszych prapradziadków, pradziadków czy dziadków, ludzi, którzy w różnych okresach, na różnych frontach, w większych i mniejszych zrywach narodowych walczyli z jednakowym wysiłkiem i troską mając cały czas w sercach i na bagnetach Polskę, i to Polskę Niepodległą – przekonywała.

Wojewoda nawiązała m.in. do aktualnej sytuacji geopolitycznej i napaści Rosji na Ukrainę, ale także o szansach jakie stoją przed Rzeczpospolitą.

– Teraz właśnie nasze Państwo znajduje się w kluczowym momencie, którego wagi nie można przecenić i którego nie można nam zmarnować, bo przecież nasz naród to jeden z najzdolniejszych, ale i najodważniejszych narodów. To właśnie my Polacy trwając przy swej wierze, tradycji i kulturze potrafiliśmy przez wieki stawiać czoło tym, którzy chcieli nas tej naszej polskości pozbawić. Niejednokrotnie upadaliśmy, by zaraz podnieść się i ze zdwojoną siłą ruszyć do przodu, wbrew przeciwnościom – dodała.

Ewa Leniart zachęciła też radosnego świętowania 11 listopada i kultywowania pamięci o bohaterach wydarzani sprzed wieku.

– Niech entuzjazm, który ponad sto lat temu towarzyszył naszym przodkom udzieli się także nam. Niech inspiruje nam do kolejnych działań, które ubogacą nasze narodowe dziedzictwo i staną się kontynuacją wielkich dzieł naszych Rodaków.

O narodową jedność zaapelował natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Niech dzisiejszy dzień – 11 listopada stanie się dla nas czasem, kiedy się jednoczymy, a nie dzielimy, kiedy mówimy jednym głosem, a nie wdajemy w szkodliwe spory. Niech będzie też czasem radości i dumy z naszej wspaniałej historii – mówił marszałek Władysław Ortyl.

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, po raz kolejny wybrzmiał ufundowany przez samorząd województwa podkarpackiego Dzwon Niepodległości. Tę część święta zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u