50 lat Gniazda Sokolników

Autor: Świętokrzyski UW 2022-11-14 08:42:35

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wziął udział w obchodach 50-lecia klubu Polskiego Związku Łowieckiego Gniazdo Sokolników. Jubileusz odbywa się w Pińczowie.

Podczas uroczystych obchodów jubileuszu oficjalnie sokolnicy otrzymali certyfikat potwierdzający wpis polskiego sokolnictwa na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Razem z Polską na listę UNESCO wpisano też sokolnictwo Irlandii, Słowacji, Chorwacji, Kirgistanu oraz Holandii. Decyzję o tym podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu.

„Polski Związek Łowiecki mając takie wsparcie polskich sokolników może śmiało mówić, że ochrona przyrody jest zadbana we wszystkich aspektach. Sokolnictwo to nie tylko pasja ale także dbanie o przyrodę. Gratuluję jubileuszu oraz otrzymania certyfikatu wpisania na listę UNESCO”- powiedział podczas uroczystości wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W Polsce jest obecnie ponad dwustu sokolników.

Uroczystości pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbywają się w Pińczowie. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u