Złożenie prochów Prezydentów RP na uchodźstwie w Mauzoleum Świątyni Opatrzności Bożej

Autor: Mazowiecki UW 2022-11-14 08:47:27

12 listopada br. w Mauzoleum Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie miało miejsce złożenie prochów Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Przedsięwzięcie ma na celu podkreślić ciągłość legalnego funkcjonowania państwa polskiego pomiędzy II RP, III RP, a całym okresem emigracyjnym w latach 1939-1990. Po uroczystej mszy świętej, trumny z prochami prezydentów złożono do sarkofagów. Przed pochówkiem Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową, zaś sam pogrzeb odbywał się przy biciu dzwonów Metropolii Warszawskiej.

Podczas uroczystości obok szczątków Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego do  Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej, z innej części świątyni, zostały przeniesione prochy ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki. W Świątyni Opatrzności Bożej znajdują się także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata, pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, oraz Edwarda Raczyńskiego, spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie. Na terenie świątyni Instytut Pamięci Narodowej zorganizował specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.

W uroczystości wzięli udział także m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki.

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

© 2018 Super-Polska.pl stat4u