108. rocznica bitwy pod Krzywopłotam

Autor: Małopolski UW 2022-11-14 08:51:51

Na bagnach między Bydlinem a Załężem, w okolicach wsi Krzywopłoty, miała miejsce jedna z ważniejszych bitew na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. W dniach 17-18 listopada 1914 r. walkę stoczyły ze sobą wojska austro-węgierskie, w skład których wchodziły Legiony Józefa Piłsudskiego, oraz wojska rosyjskie. Na pamiątkę tamtego wydarzenia, w Bydlinie miały dziś miejsce uroczyste obchody 108. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. W wydarzeniu uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał okolicznościowy list wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych i uczestników na placu szkolnym, którzy następnie przemaszerowali na cmentarz parafialny. Tam uroczystą mszę świętą odprawił  Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej bp. Grzegorz Kaszak. Po jej zakończeniu delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Legionistów.
 
Następnie uroczystości przeniosły się w okolice ruin Zamku w Bydlinie na wzgórzu Św. Krzyża, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna wydarzeń sprzed 108 lat. Widowisko to zostało przygotowane w oparciu o oryginalne legionowe okopy. Po jego zakończeniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Obchody zamknął koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Ziemia Kluczewska” GOK Klucze.
 
– Droga do niepodległości była długa i wyczerpująca. To jednak wcale nie zniechęciło naszych ojców – wielkich patriotów, wśród których szczególne miejsce zajęli Legioniści na czele z Józefem Piłsudskim. Na nasze uznanie zasługuje gotowość do poświęceń, a nawet narażenia życia, czego przykładem jest bitwa pod Krzywopłotami stoczona na tej ziemi 108 lat temu. Potyczka ta zajęła ważne miejsce na szlaku do Niepodległej, co zdaje się potwierdzać nazwanie jej „Legionowymi Termopilami”. Cztery lata po krzywopłockiej bitwie nad naszą Ojczyzną zajaśniała bowiem zorza wolności i niepodległości. Niech to przekonanie motywuje nas do odpowiedzialnej służby Rzeczypospolitej – napisał w liście wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
 
Przy okazji rocznicowych obchodów wicewojewoda Ryszard Pagacz wręczył przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Za zasługi dla Niepodległej odznaczony został Mateusz Radomski – wiceprezes i sekretarz zarządu Koła Olkusz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rekonstruktor Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Batalionu Strzelców Olkuskich, historyk, archiwista i społecznik.
 
Krzywopłockie uroczystości rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz patronatem honorowym wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u