98. rocznica Literackiej Nagrody Nobla dla Władysław Reymonta - wspólne czytanie ,,Chłopów" w Lipcach Reymontowskich

Autor: Łódzki UW 2022-11-15 08:51:44

98 lat temu, 13 listopada 1924 roku, Władysław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla za  powieść "Chłopi". Reymont w wyjątkowy sposób przedstawił obraz życia, pracy i obyczajów społeczności wiejskiej na przestrzeni czterech pór roku.

Autor opisał je na podstawie własnych obserwacji, które poczynił w czasie pracy jako zawiadowca na stacji kolejowej w Lipcach leżących w województwie łódzkim(od 1983 roku zwanych Reymontowskimi). By upamiętnić rocznicę przyznania nagrody, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wziął udział we wspólnym czytaniu fragmentów epopei.

Władysław Reymont, laureat nagrody Nobla był niezwykle mocno związany z Ziemią Łódzką, co możemy dostrzec w jego dziełach takich jak "Chłopi" czy "Ziemia Obiecana". Powieści na pewno niełatwe, ale powinny być obowiązkową lekturą dla każdego z nas

– mówił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. 

Powieść powstałA w niezwykle istotnym momencie dla społeczności chłopskiej. Przełom XIX i XX wieku przyniósł diametralne zmiany, jeżeli chodzi o sytuację mieszkańców wsi. Był to czas dużych zmian ekonomicznych i demograficznych, a także emigracji chłopskiej ze wsi do większych ośrodków miejskich. 

Władysław Reymont urodził się we wsi Kobiele Wielkie w powiecie radomszczańskim. Swoje dzieciństwo spędził w Tuszynie. Warto wiedzieć i pamiętać, że tak wybitna postać pochodziła z Ziemi Łódzkiej!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u