Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Bolesława Zmysło, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej

Autor: Małopolski UW 2022-11-16 08:38:55

Na cmentarzu przykościelnym w Bolesławiu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Bolesława Zmysło, 17-letniego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Kilka miesięcy temu krakowski oddział IPN przeprowadził ekshumację grobu młodego żołnierza. Żołnierza V Batalionu Strzelców Olkuskich, który w 1919 r. wszedł w skład 9. Pułku Piechoty Legionów, jako jego III batalion

 W styczniu 1920 r. pułk brał udział w działaniach wojennych na Łotwie. Bolesław Zmysło zmarł w lutym 1920 r. w Krasławiu na Łotwie w wieku 17 lat. Został pochowany na cmentarzu przykościelnym w Bolesławiu. Po latach zapomnienia, młody żołnierz spoczął wreszcie w godnej mogile, a na jego grobie umieszczono pomnik. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ks. Bp. Grzegorz Kaszak - ordynariusz sosnowiecki.

Dziękuję oddziałowi IPN, a także władzom gminy Bolesław  i Proboszczowi Parafii ks. Sylwestrowi Kulce za troskę o pamięć i uczczenie żołnierza, który przelał krew za naszą Wolność - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u