Małopolskie uroczystości związane ze 104. rocznicą powstania Marynarki Wojennej RP

Autor: Małopolski UW 2022-11-29 09:28:15

28 listopada mijają dokładnie 104 lata od dnia, w którym marszałek Józef Piłsudski powołał swoim dekretem do istnienia Marynarkę Polską. Rocznicę tę uczczono m.in. w Wieliczce, gdzie przy tablicy upamiętniającej komandora Bogumiła Nowotnego odbył się uroczysty apel. Komandorowi poświęcona była także prelekcja, której można było wysłuchać w Kopalni Soli Wieliczka. W uroczystościach uczestniczył I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

 Wspominamy dziś ten historyczny moment w dziejach polskiego narodu, jakim było powołanie do życia Marynarki Wojennej. Z okazji 104-lecia Marynarki Wojennej, która wchodzi w skład Sił Zbrojnych RP, życzę kolejnych lat prężnego działania oraz stałego rozwoju dla umacniania bezpieczeństwa Polski – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Marynarka Wojenna broni interesów państwa na polskich obszarach morskich. Powierzono jej także morską obronę wybrzeża. Jest również formacją przygotowaną do udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi utrzymuje także zdolność do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego, jak i poza nim.

Więcej o Marynarce Wojennej: https://www.wojsko-polskie.pl/marynarka-wojenna/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u