104. rocznica utworzenia MW. Wojewoda na uroczystości w Porcie wojennym

Autor: Pomorski UW 2022-11-29 09:34:18

W Porcie wojennym w Gdyni, z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, odbyły się uroczystości 104. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Kulminacyjnym punktem obchodów było podniesienie bandery na ORP Albatros.

Albatros” - nowoczesny niszczyciel min - jest kolejnym okrętem typu Kormoran II, który wzmocnił flotę MW. Jego wyposażenie to m.in. kilka rodzajów uzbrojenia, systemy nawigacyjne, komora dekompresyjna, radar podkilowy, pojazdy załogowe i bezzałogowe. Od dziś jest częścią gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.  Załogę tworzy 45 osób. Niszczyciel będzie pełnił służbę na Morzu Bałtyckim, ale może również wchodzić w skład grup taktycznych m.in. na Morzu Północnym, Śródziemnym i Czarnym.

Po uroczystym włączeniu „Albatrosa” w poczet okrętów RP, w  kinoteatrze „Grom” wręczono odznaczenia i wyróżnienia, a także patenty dowódcy okrętu.

Organizatorzy uroczystości: Inspektor MW – wiceadmirał Jarosław Ziemianki, Dowódca 3 Flotylli Okrętów - kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec i Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – kontradmirał Włodzimierz Kułagin.

Historia
„ Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych" - z  dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

Marynarka Wojenna została odtworzona już 17 dni po odzyskaniu niepodległości. Jeszcze półtora roku Polska czekała na uzyskanie formalnego dostępu do morza. Rozwój floty przerwał wybuch II wojny światowej. MW uczestniczyła w wojnie obronnej, a następnie przeniosła i odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych. Polskie okręty walczyły od pierwszego do ostatniego dnia wojny, wnosząc znaczny wkład w ostateczne zwycięstwo. Podczas II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Zginęło 450 marynarzy. Od marca 1999 roku, kiedy Polska weszła w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, polskie okręty obecne były we wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, a także uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misji irackiej na Zatoce Perskiej (2002 – 2003). Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO. Marynarka Wojenna - https://www.wojsko-polskie.pl/marynarka-wojenna/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u