Laureaci XXI Konkursu Społecznik Roku w Pomocy Społecznej Województwa Lubuskiego

Autor: Lubuski UW 2022-12-02 09:34:30

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się XXI Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, podczas których rozstrzygnięto Konkurs Wojewody Lubuskiego „Społecznik Roku 2022”.

Celem Konkursu „Społecznik Roku” w pomocy społecznej województwa lubuskiego jest promowanie tego typu działań w pomocy społecznej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, które dla wielu wydają się niemożliwe do zrealizowania w pracy z człowiekiem lub rodziną.

Mottem przewodnim tegorocznej edycji Konkursu była  sentencja Phila Bosmansa – "Nie chowaj się, są ludzie, którzy Cię potrzebują”.

Laureatami Konkursu zostali:

W kategorii: „DZIAŁANIA NA RZECZ ŚRODOWISKA LOKALNEGO”:

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Zielonej Górze za wsparcie udzielane seniorom i obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W kategorii: „PRZYJACIEL ROKU”:

Tomasz Szurkało – właściciel Kwiaciarni i Hurtowni Kwiatów TIM w Gorzowie Wielkopolskim za działania wolontarystyczne na rzecz społeczności Domu Pomocy Społecznej nr 1 im. Marie Juchacz w Gorzowie Wielkopolskim.

W kategorii: „SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W POMOCY SPOŁECZNEJ”:

Katarzyna Rucioch – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku za działania na rzecz mieszkańców Gminy Zbąszynek w szczególności seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Zespół Koordynatorów Pracy Socjalnej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie:
p. Monika Sułkowska, p. Lucyna Jastrzębska, p. Anna Stefanów za kompleksowe działania wspierające obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terrytorium tego państwa.

Obchodzone 21 listopada Święto Pracownika Socjalnego stanowi doskonałą okazję, by przypomnieć jak wielka odpowiedzialność spoczywa na wszystkich pracownikach szeroko rozumianego systemu pomocy społecznej i wsparcia rodzin. Podejmując codzienny trud pracy z drugim człowiekiem lub na jego rzecz służby pomocy społecznej dają wsparcie potrzebującym osobom i ich rodzinom. Często reprezentują i bronią interesów swoich klientów.

Szczególnym wyzwaniem dla służb pomocy społecznej był obecny rok. Nagły napływ do naszego kraju dużych grup obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wymagał ogromnego zaangażowania, empatii, a często wręcz poświęcenia w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym.

Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, składa gorące podziękowania za to zaangażowanie, codzienną pracę i podejmowanie wyzwań, które niesie każdy nowy dzień. 
„Z okazji Waszego święta - życzę niesłabnącego entuzjazmu, cierpliwości i wytrwałości w realizowanych przedsięwzięciach. Przed Państwem wiele wyzwań związanych chociażby ze Strategią Rozwoju Usług Społecznych - usług świadczonych w lokalnej społeczności. To od Państwa zaangażowania będzie zależał kształt lokalnych rozwiązań, które umożliwią niezależne życie osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami, osobom w kryzysie i tym wszystkich którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu a dzieciom zapewnią życie pod opieką rodzinną lub zbliżoną do rodzinnej”.  

© 2018 Super-Polska.pl stat4u