1. BATALION STRZELCÓW PODHALAŃSKICH OBCHODZI SWOJE ŚWIĘTO

Autor: Podkarpacki UW 2022-12-03 09:07:43

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich. Jednostka, nawiązująca do historii formacji górskich, obchodzi swoje święto na początku grudnia.

Uroczysta zbiórka odbyła się przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i służb mundurowych. Apel był okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom za dotychczasowe zaangażowanie w ramowe przedsięwzięcia brygady, a także do wręczenia wyróżnień, odznaczeń pamiątkowych i ryngrafów okolicznościowych.  

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart skierowała do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za codzienny trud i zaangażowanie w sprawy związane z obronnością naszego kraju. Podkreśliła też, jak ważna dla polskiego żołnierza jest historia.

– To właśnie z historii  wypływa etos polskiego żołnierza – nieustępliwego, walecznego, z determinacją dążącego do realizacji  wyznaczonego zadania. Dzisiaj etos w sercu Podhalańczyka pozostaje ten sam, natomiast zadania nieustannie ulegają zmianom. Jestem dumna z żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Z tego, że do realizacji wszelkich wyzwań podchodzicie sumiennie, rzetelnie, z determinacją, zgodnie z etosem żołnierskiej służby. Jesteście gwarantem bezpieczeństwa tego regionu i naszej  Ojczyzny, a bezpieczeństwo złożone w rękach profesjonalistów to także wielkie zobowiązanie do tego, aby z tej drogi, którą  wybraliście w momencie złożenia przysięgi  nie rezygnować i z determinacją iść do przodu. Macie ogromne zaufanie swoich rodaków. Jestem pewna, że nigdy tego zaufania nie zawiedziecie – mówiła Ewa Leniart.

1. Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Został sformowany 26 maja 1993 roku. Rok później jednostka przyjęła imię gen. bryg. Józefa Kustronia.  Batalion jest również spadkobiercą tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

W ramach uroczystości jubileuszowych 1 grudnia br. odbył się Dzień Otwartych Koszar z pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz innymi przygotowanymi na tę okazję atrakcjami. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u