Spotkanie Wojewody i Ambasadora Serbii

Autor: Podlaski UW 2022-12-12 09:32:38

W środę (7.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski gościł w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ambasadora Serbii w Polsce Nebojšę Košutića wraz z delegacją. Podczas spotkania rozmawiano między innymi o współpracy gospodarczej, sytuacji na Ukrainie oraz o wyzwaniach związanych z kryzysem energetycznym.

Zarówno wojewoda podlaski, jak i ambasador Serbii, wyrazili zadowolenie z otwarcia Konsultatu Honorowego Serbii w Białymstoku, które miało miejsce pod koniec czerwca tego roku oraz wyboru konsula, którym został biorący udział w spotkaniu Jarosław Antychowicz. To było impulsem do pogłębienia współpracy gospodarczej między narodami. Ambasador oraz konsul poinformowali, że prowadzą rozmowy z podlaskimi przedsiębiorcami, dotyczące ich udziału forum, które ma odbyć się przy okazji wizyty polskich władz państwowych w Serbii w przyszłym roku.

Ponadto, podczas spotkania poruszono temat budowy Via Carpatii - kluczowego korytarza transportowego łączącego Europę Północną i Południową. Wojewoda Bohdan Paszkowski oraz ambasador Nebojša Košutić wyrazili nadzieję, że szlak pozytywnie wpłynie na rozwój kontaktów polsko-serbskich.

Ambasadorowi Serbii towarzyszył także ks. Michał Czykwin, który przybliżył ideę organizowanego przez siebie festiwalu Vidovdan w Białymstoku. To święto kultury serbskiej, które po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku.

W spotkaniu wziął udział także dyrektor Wydziału Programów Rządowych i Funduszy Europejskich PUW Jarosław Cezary Worobiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u