60-lecie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i Szpitala w Bielsku Podlaskim

Autor: Podlaski UW 2022-12-12 09:36:19

Uroczystości jubileuszowe w czwartek (8.12) zorganizowały dwa szpitale w regionie. 60-lecie istnienia rano świętował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, a po południu 60 lat pracy podsumował Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim. Były gratulacje, podziękowania, odznaczenia państwowe dla zasłużonych pracowników oraz okazja do omówienia planów na przyszłość. W wydarzeniach uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Największy szpital w północno-wschodniej Polsce

60-lecie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odbyło się w Auli Magna Pałacu Branickich. Zgromadzeni goście - wśród nich m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, posłowie: Jarosław Zieliński i Mieczysław Baszko, senator Marek Komorowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, obejrzeli historyczną kronikę filmową, dokumentującą budowę szpitala, zapoznali się z obecną sytuacją placówki, a także poznali plany rozwoju.

Przedstawił je dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz, który wymienił m.in. budowę Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej oraz rozbudowę kompleksu klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej. Dyrektor dziękował także obecnym i byłym pracownikom za ich zaangażowanie, poświęcenie i ciężką, pełną empatii pracę.

Jubileusz 60-lecia był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez prezydenta RP i ministra zdrowia. Aktu dekoracji kilkudziesięciu zasłużonych pracowników dokonał m.in. wojewoda podlaski.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to największy szpital w północno-wschodniej Polsce. Mieści się w dwóch lokalizacjach: przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz przy ul. Żurawiej 14. USK to: ponad 3100 pracowników, w tym prawie 700 lekarzy, ponad 1100 pielęgniarek i położnych, 910 łóżek, w tym 113 łóżek intensywnego nadzoru. W szpitalu mieści się 38 Klinik i Oddziałów, 43 poradnie, nowoczesny SOR, lądowisko na dachu szpitala, blok operacyjny składający się z 26 sal operacyjnych oraz 13-stanowiskowej sali wybudzeń.
 

Na pacjentów czekają komfortowe sale chorych (1,2, maksymalnie 4-osobowe), wszystkie z własnymi sanitariatami, telewizorami i bezprzewodowym internetem. Rocznie leczonych jest tu prawie 50 tys. pacjentów, udzielanych jest około 180 tys. ambulatoryjnych porad specjalistycznych. Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Skłodowskiej-Curie jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ma powierzchnię ponad 1,5 tys. mkw. W ciągu roku na SOR przyjętych było 38 tys. pacjentów.

 

Jubileusz z rocznym opóźnieniem

Co prawda rocznica 60 lat minęło już 23 grudnia ubiegłego roku, ale wtedy stan zaawansowanej pandemii, w której byliśmy tu w Bielsku szczególnie pogrążeni, nie pozwalał na jakiekolwiek inne niż zdalne spotkania, a tym bardziej na jakiekolwiek świętowanie - mówił podczas jubileuszowej uroczystości w Bielskim Domu Kultury dyrektor SPZPZ w Bielsku Podlaskim dr Mirosław Reczko.

 

Placówka obchodziła 60 lat działalności przy ul. Kleszczelowskiej, bo jej historia jest znacznie dłuższa. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom, o których nadanie do prezydenta RP i ministra zdrowia wystąpił starosta bielski. Krzyże Zasługi oraz odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia" wręczyli wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
 

Jubileuszową uroczystość uświetnił swoimi programami artystycznymi Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” działający przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Wydarzenie poprzedziło oficjalne oddanie do użytku pracowni tomografii komputerowej w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim. Placówka ma 12 oddziałów i przyjmuje rocznie ok. 13 tys. pacjentów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u