Odpowiedzialne dokarmianie ptaków zimą

Autor: UM Lublin 2022-12-20 09:32:01

Sezon zimowy stanowi wyzwanie dla dzikich ptaków. W tym szczególnym okresie, kiedy pogoda utrudnia poszukiwanie pożywienia, można im pomóc poprzez odpowiednie dokarmianie.
 

W miesiącach zimowych, podczas obfitych opadów śniegu i występowania wysokich mrozów, ptaki mają ograniczony dostęp do pokarmu, w związku z tym mogą potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby dokarmiać je odpowiedzialnie. Decydując się na ten krok, regularnie uzupełniajmy karmniki. Bądźmy konsekwentni w swoim działaniu i pamiętajmy o doborze właściwego pożywienia. Chleb i resztki ze stołu nie są dobrym wyborem – nie mają odpowiednich dla ptaków wartości odżywczych i mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Dokarmianie ptaków
można rozpocząć zimą, tylko wtedy kiedy pojawi się pokrywa śnieżna lub oblodzenia i silny mróz. Podczas bezśnieżnej, niemroźnej zimy zwierzęta powinny radzić sobie same i korzystać z pokarmów, które znajdą w swoim otoczeniu. Niewskazane jest także całoroczne dokarmianie, ponieważ może powodować u ptaków zatracenie naturalnych instynktów.

Osoby, które podejmą się dokarmiania ptaków, powinny pamiętać, by robić to regularnie, przez cały sezon zimowy. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do przygotowanego dla nich karmnika i stałych dostaw jedzenia. Wybierając miejsce karmienia należy zapewnić by było ono bezpieczne i znajdowało się poza zasięgiem drapieżników oraz z dala od dróg i okien budynków. Pożywienie dla ptaków wodnych powinno być natomiast wykładane w suchym miejscu na brzegu rzeki czy zbiornika. Bardzo ważny jest również dobór właściwego pokarmu. Odpowiednie dla ptaków pożywienie to kasze i zboża, orzechy, nasiona słonecznika, owoce, gotowane warzywa, czy słonina. Mieszkańcy wspierający zimą te zwierzęta powinni zwracać uwagę, czy dostarczane produkty są świeże i suche.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u