Będzie nowa noclegownia dla bezdomnych

Autor: UM Olsztyn 2022-12-29 09:43:59

Trwa poszukiwanie wykonawcy nowego obiektu, który zastąpi obecny, wysłużony budynek przy ul. Towarowej. Rozpoczęcie prac jest zaplanowane na następny rok.

Obiekt, w którym teraz mieści się noclegownia, powstał w latach 70. poprzedniego wieku jako tymczasowa baza OHP. Nie powinno więc dziwić, że w tym czasie uległ znacznej degradacji, stąd konieczność powstania nowego budynku.

- Budynek jest w fatalnym stanie technicznym - mówi dyrektor noclegowni i schroniska dla bezdomnych w Olsztynie, Robert Kuchta. - Dach sie sypie, ściany pękają, a odkąd powstała obwodnica cała konstrukcja drga, gdy w pobliżu przejeżdżają ciężkie pojazdy. Konstrukcja jest tak specyficzna, że latem jest gorąco, a zimą zimno. Przez nieszczelne okna wciąż wieje. Robimy co możemy, remontujemy, ale obiekt nie spełnia już norm dla noclegowni, również tych  przeciwpożarowych.

Zaplanowany obiekt powstanie w miejscu dotychczas działającego. Będzie mieć cztery pokoje 18-osobowe, dwa 10-osobowe oraz pięcioosobowy, który będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz noclegownia jest przystosowana do obsługi 67 osób. Z nowej będzie mogło natomiast skorzystać 97 osób.

Budynek, podobnie, jak obecny, będzie jednokondygnacyjny. Zmieni się natomiast jego kubatura.

Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 12 stycznia 2023 roku. Przekazanie placu budowy zaplanowane na drugą połowę kwietnia. Budowa nowej noclegowni ma potrwać 18 miesięcy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u